Subiect: Bucuria crestina
View Single Post
  #8  
Vechi 05.01.2011, 20:01:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Bucuria este una dintre cerintele cele mai de seama ale vietii omenesti. Dupa ea alearga sufletul omenesc, dupa cum alearga cerbul dupa izvoarele apelor cristaline. Suntem facuti pentru bucurie precum suntem facuti pentru viata, caci viata fara bucurii este intunecata, apasatoare si pustie".

Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina" (Ioan 15, 11).

Starea de bucurie duhovniceasca este o rugaciune continua. Inseamna sa apartii mai mult cerului decat pamantului. Caci oricare ar fi motivul intristarii crestinului aceasta este de la draci, ne spune parintele arhim. Arsenie Papacioc. Suntem fiinte rascumparate de Dumnezeu, avem pe Dumnezeu in inima noastra, avem putere de a ne sfinti, de a ne indumnezei, de a deveni fii ai lui Dumnezeu dupa har, si de a mosteni viata si bucuria cea vesnica.
Eu de regulă sunt bucuroasă, dar uneori am niște căderi, încep să plâng, să văd tot răul din viața mea. Asta din cauză că mă simt cam singură, socializez foarte greu, deși eu aș vrea să vorbesc cu mai mulți oameni și să am mai mulți prieteni. Încerc să nu mă gândesc tot timpul la asta, să mă gândesc la Dumnezeu, să fiu optimistă, dar am momente când îmi amintesc de situația asta și încep să plâng.
Reply With Quote