View Single Post
  #2  
Vechi 26.02.2024, 10:41:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Calugarul la care am mers sa ma spovedesc si e de vreo 40 de ani rupt de lume, s-a autodeclarat duhovnic crezand ca e normal pentru o persoana de varsta mea sa faca pacate constant si sa mearga pe capul lui tot timpul, dar nu se intampla asta.
Cum adică s-a autodeclarat duhovnic? Ca duhovnic trebuie să fii hirotesit de episcop. Când zici rupt de lume de referi la sihăstrie nu la trăirea în afara rânduielii, nu?

Cât despre găsitul unei perechi, eu văd și fete singure și tinere la biserică nu doar familii cu copii sau oameni în vârstă. Nu ai menționat în post dacă mergi la biserică în fiecare săptămână, se poate și acolo să întâlnești oameni. În rest, mai menționase Iorest o aplicație pentru creștini, poate o să zică el mai multe despre asta.

Și nu e bine să judeci așa pe toată lumea că-s superficiali. Toți oamenii au și o latură mai adâncă dar când ies în oraș unii preferă să se relaxeze, să nu se gândească la lucruri mai apăsătoare sau mai dificile. Uite chiar în episodul de ieri din Mărturii Athonite (https://www.youtube.com/watch?v=VZtqfqaxeMY) Pr. Dionisie explica unui fiu duhovnicesc cum dacă osândești pe cineva și Dumnezeu o sa dea voie să fii ispitit. Poate și la tine să fie cazul, dacă te crezi superior față de oamenii din jurul tău să nu îți scoată nici Dumnezeu în cale perechea.

Am intrat în Triod, ne apropiem de Postul Mare, e un prilej bun pentru oricine să fie mai bun cu cei din jur, sa dea mai mult pentru Hristos, să lupte cu patimi, să se roage mai mult, și așa se va îndura și Dumnezeu de noi să ne dea ce avem nevoie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote