Subiect: Comoara in cer
View Single Post
  #5  
Vechi 10.07.2011, 16:39:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit Bucuria de a fi fericit

Oare cum am putea contabiliza momentele in care suntem cu adevarat fericiti? Uneori suntem aproape fericiti, fara sa ne dam seama, iar alteori multumim lui Dumnezeu pentru bucuria de a privi o floare sau de a primi imbratisarea unui copil, sau de a-i auzi ganguritul sau rasul cristalin. Sunt clipe care am dori sa le pastram in suflet pe veci, dar... totul e trecator.
Astazi a fost una dintre acele zile in care am fost foarte fericit. Si ziceam, precum apostolul Petru pe muntele Tabor, cand din uimire nu stia ce sa spuna: "Doamne, bine ne este noua ca ne aflam aici." Oare cum sa poti transmite aceasta bucurie cuiva care nu este de fata? Cum sa-i spui ca ai simtit atingerea fericirii? Cine ti-ar intelege bucuria pe care de fapt vrei nu doar s-o impartasesti si celorlalti, dar s-o si imparti? Fiecare Sfanta Liturghie este prilejul unei astfel de bucurii, dar astazi parca harul lui Dumnezeu se revarsa din abundenta peste cei din biserica si de multe ori am descoperit lacrimi in ochii oamenilor, nu pentru ca mi-as fi permis sa-i urmaresc, ci fiindca vedeam gesturi pe care eu insumi le faceam. Obisnuiesc sa merg la o biserica unde atat parintele cat si diaconul par a fi nascuti sa faca ceea ce fac si este o mare binecuvantare pentru toti cei ce calca pragul acelei biserici. Astazi insa, la slujba a participat un fost cantaret al stranei, acum diacon-student la Facultatea de Teologie din Bucuresti, caruia i s-a permis sa faca intregul ritual al Sfintei Liturghii, mai putin cele special randuite numai Parintelui indrituit. Nu vreau sa vorbesc despre smerenia acelui tanar si despre ce aducea nou pentru noi, in cadrul Sfintei Liturghii, ci despre vocea cu care era inzestrat si ce reusea sa transmita. Poate ca am mai spus-o si cu alta ocazie; avem un dascal care merita 10 din toata inima, dar ascultandu-l pe acel tanar cantand "Cuvine-se cu adevarat", eram cu totii coplesiti de ceea ce reusea sa transmita. Toata fiinta ta vibreaza si daca in trupul tau mai e ceva rau si nociv, cu cateva astfel de "sedinte" poti spune ca ai facut cea mai originala "cura de dezintoxicare".

Mi-as dori sa nu fiu singurul de pe acest forum care sa traiesc astfel de experiente si trag nadejde sa nu imi fie considerata a lauda de sine, ci doar sa-l parafrazez pe Dan Diaconescu spunand: "Mergeti, fratilor, la Sfanta Liturghie, fiindca nici nu stiti ce pierdeti."
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote