Subiect: Custodie copil
View Single Post
  #1  
Vechi 14.07.2018, 13:03:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Custodie copil

Bună ziua 😢.
Ce știți ca se întâmplă în cazul părinților care se despart?
La cine rămâne copilul, Cum se stabilește custodia, programul de vizitare, pensia alimentara, etc?
Noi am avut o discuție aseară pe tema ăsta și el a propus ca dacă ar fi sa ne despărțim fie ne înțelegem de comun acord ca copilul sa rămână la el și eu sa îl iau 1 din 2 week-end plus jumate din vacante ( așa i-a spus un tovarăș ca a primit el hotărâre, dar mu știu dacă așa a vrut ma-sa sau așa a vrut el.si ea a acceptat sau așa a stabilit instanta), sau, varianta a doua ar fi în cazul nostru dacă eu nu sumt de acord cu propunerea lui și ajungem la judecata el va face tot posibilul sa demonstreze ca eu sunt nebuna și ca reprezint un pericol pt copil. Va aduce în acest sens ca martori pe fosta mea șefa ( în ziua când ma-u dat afară mi s-a făcut rău și m-am sprijinit de o chiuveta a cărei margini pe interior erau tăioase și m-am umplut de sânge iar ei în loc sa le fac eu scandal ca m-am.accidentat la locul de munca, au dus ei vorba in toată breasla din oraș ca m-am "tăiat venele ") , cât și pe membrii familiei mele plus a lui pt ca odată la o reuniune am.facut eu o criza de nervi pt xa nu m-au lăsat sa mă duc într-un anume loc.
În plus el.el.are și mai mulți bani, o.locuinta pe numele lui, mașina , etc. Eu am salariu minim pe economie și nu am posesiuni. Plus multe alte defecte și chiar am fost de câteva ori la un consult de psihiatrie unde nu mi s-a găsit nimic decât o forma ușoară de depresie. Cu toate ăsta m-ar putea ajuta ai mei sa cresc copilul și își doresc ăsta foarte mult dar presupun ca nu contează și ai lui își doresc același lucru. Sunt de acord cu faptul ca el ar avea mai multe drepturi decât mine însă totuși o data la 2 săptămâni mi se pare mult prea rar sa îmi văd copilul. Cred ca mai mult iar face rău mai bine nu măr mai vedea de loc. Dar am făcut o promisiune ( lui " dumnezeu") pe care dacă nu o pot respecta nu mai am.de ce sa trăiesc, și anume ca o sa duc copilul la biserica cât pot de des ( adică duminica sau Sărbători mari). Aceasta însă m-ar putea face sa îl pierd mai lesne dacă tatăl sau judecătorul o vor considera o.forma de nebunie. 1 din 2 duminici ar fi de ajuns pt a respecta promisiunea însă nu știu dacă ar fi de ajuns pt mine si copil sa mă vadă atât de rar și sa stăm atâta de puțin împreună. Cu toate ca dacă ar trece 2 săptămâni fără sa mă vadă probabil nici nu ar vrea sa mai meargă cu mine ori iar fi frica ori ar fi supărat pe mine.
Mai cunoașteți cumva situații de genul ăsta și Cum s-au soluționat ele ???
Reply With Quote