View Single Post
  #27  
Vechi 27.05.2021, 16:19:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

De ce in Romania nu sunt homosexuali atat de multi si in SUA sunt pe toate drumurile?

Si de ce Biserica nu poate ajuta?
In Romania, homofobia e larg raspandita, am vazut comentarii/vorbe urate adresate catre homosexuali. Multi LGBT sunt "in the closet", care nu se afiseaza ca fiind asa ceva, altii au tupeu sa faca asta in societate.

Poate ca unii LGBT (de la noi din tara), le e frica atat de mult incat sa se afiseze in societate, daramite sa ceara ajutor din partea Bisericii (acele persoane care incep sa aibe simptome de "homosexualism", adolescenti mai mult)


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu vrem moartea pacatosului ci sa se intoarca din caile sale rele si pacatoase si sa devina un suflet viu.
Corect asa e.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca nu esti deacord cu sodomia, cu homosexualitatea dar esti de acord sa sustii drepturile si libertatile pacatoase si comunitatile pacatoase nu proliferezi prin astea raspandirea pacatului de la care ne vin toate relele?
Eu nu am spus ca sunt de acord cu alte drepturi si libertati pacatoase. Dreptul la viata m-am referit ca pot si ei sa aibe un job sa munceasca, sa aibe o casa (si atat), sa faca ceva util, sa ajute lumea ca am auzit de unele persoane care fac si acte caritabile, dar FARA mariaj, sau adoptii chestii nasoale de genu ca ar fi o batjocura in fata lui Dumnezeu. Insa sunt familii lgbt din SUA, spre exemplu, unde au copil adoptat care e heterosexual si nu a fost influentat de orientarile parintilor gen.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ei nu vor sa se infraneze si sa se schimbe ci vor sa sustina ca e ceva normal, firesc, un bine care nu aduce moartea asupra lor. Deci ei incearca sa minta si sa se minta caci vor cu pacatul si nu cu sfintenia.
Multi da sunt asa, dar sunt si cei care au remuscari dupa faptele facute, sau inca nu au ajuns la acele fapte si au simptome din astea de atractii reciproce (daca si parinti crestini afla, stiu ca rugaciunea unei mame pentru fiu/fiica e cea mai puternica ) care se pot intoarce mai usor, pot sa isi dea seama de gravitatea faptelor si sa se intoarca la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu-i judec, nu-i condamn dar nu sunt de acord cu niciun pacat fie mic fie mare. Aceasta atitudine nu ma face mai putin pacatos ci e o atitudine drepta primita de la Dumnezeu pe care fiecare ar trebui sa o primim in dar pentru a asculta si a urma Calea cea stramta, Calea Ortodoxa, a despatimirii si invierii.

”Mila voiesc si nu jertfe!”
F buna gandire, da asa si trebuie. Multi arunca cu pietre la ei si nu e bine.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote