View Single Post
  #56  
Vechi 21.03.2009, 21:04:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca nu o sa caute nimeni,prin intermediul acestui forum,o altfel de prietenie,decat cea de amicitie sau si mai mult,de prietenie spirituala.Pana la urma opiniile spirituale ne-au adus aici impreuna,impartasite cu mai mult sau mai putina piosenie,dupa caracterul si mentalitatea fiecaruia.Atata timp cat intentiile sunt bune,trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,ca si fiinte diferite din punct de vedere ideologic,dar care tind spre acelasi tel,constientizarea Divinitatii si atingerea ei.
Cand am spus ca,de regula se judeca oamenii dupa aspectul fizic,m-am referit la general,nu doar la tendintele de formare a unor relatii amoroase.Pur si simplu,aproape in orice domeniu,in orice imprejurare oamenii tind sa judece pe ceilalti dupa aspect,discriminandu-i involuntar pre multi dintre cei din jur.Aceasta este o realitate pe care o simtim fiecare in societate,chiar si in familie.Dar,cu siguranta,un om cu un suflet umil nu se va supara pentru acestea,ci-si va insenina chipul in virtutea a ceea ce conteaza cu adevarat in viata.
Dupa cum ai spus si tu Cristi,aceasta tendinta este mai cu precadere,formata de debandada aceasta virtuala,de internetul acesta haotic care acapareaza atatia oameni,mai ales tineri,intr-o lume confuza si plina de prejudecati.Eu nu am tangente prea mari cu internetul,in afara de interventia pe acest forum,dar ceea ce aud in jur ma sperie.Oamenii se indragostesc,oamenii se hartuiesc reciproc,oamenii se schimonosesc intr-o imagine absurda care nu are nevoie decat de cuvinte,de slabe cuvinte rostite fara responsabilitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote