View Single Post
  #10  
Vechi 27.07.2009, 10:09:43
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tocmai m'am intors de la Sfanta Liturghie.
Tipetele celor din cor au fost aproape terifiante.

Inca am in minte articolul aparut pe site, acum cateva zile: Nectarie Protopsaltul vs Mozart !
Exact articolul de mai sus este raspunsul pe care-l cautam la intamplarea petrecuta ieri, la Sfanta Liturghie, cand am avut onoarea sa fim vizitati de un grup dintr-un alt oras (initial am crezut ca sunt turisti sau asa ceva). Ulterior, s-au dovedit a fi mai mult decat atat. Ei formau un cor mixt, atat femei cat si barbati, atat tineri cat si batrani, care doreau sa participe efectiv la slujba si sa inlocuiasca pe cantaretii nostri obisnuiti. Versurile erau aceleasi, linia melodica aproximativa aceeasi, doar ca lipsea ceva. Acea blandete si armonie din vocile cantaretilor obisnuiti ai Bisericii, care-ti fac sufletul sa se smereasca si sa te apropie de Iisus. Acestea au fost inlocuite de voci stridente si tipatoare. Efectiv, parca eram la un spectacol de opera. Din clipa in clipa, aveam impresia ca urmeaza si aplauzele ori manifestarile de adulare de la sfarsitul cantarilor. As fi fost curios sa aflu parerea sincera si obiectiva a preotilor nostri. Acestia, mai mult din politete cred, le-au multumit foarte frumos, le-au transmis ca le-au apreciat cantarile, ca-i mai asteapta pe la noi si cu alta ocazie, etc.

Ultima propozitie din articol mi se pare geniala: "Intre Wolfgang Amadeus Mozart si Sfantul Nectarie Protopsaltul, eu raman cu sfantul!"
Reply With Quote