View Single Post
  #51  
Vechi 04.08.2010, 19:23:45
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Voxdei, desi nu sunt de acord cu tine si cu ce ai scris mai sus, poate ar fi mai bine ca Biserica sa se finanteze exclusiv din contributiile noaste, ca sa nu mai existe discutii.

Cel mai bine ar fi ca Sfantul Sinod sa stabileasca, in functie de nevoile Bisericii si de numarul de enoriasi, o taxa lunara benevola (eventual diferentiata in functie de avere) pe care toti crestinii ortodocsi sa se angajeze sa o plateasca.

Cred ca s-ar strange mai multi bani decat cei primiti acum de la stat si nici nu am mai cheltui din banii ateilor si altor religii care intra la gramada in buget. E biserica noastra, sa o tinem cu banii nostri.
Bravo stimata doamna,e o idee buna.Eu spun anumite lucruri aici dar sa stiti ca am dat si eu contibutii la biserica din convingere ,atunci cand chiar am considerat ca trebuie.Nu sant ateu dar sant total impotriva unor aspecte ale preotilor,grandomanie si luxul.Ce imagine..IIsus cala re pe magarus iar preasfintitii nostri in jeepuri,cu lanturi groase la gat,predicand smerenia.Idilic nu?
Reply With Quote