View Single Post
  #101  
Vechi 04.02.2014, 11:56:09
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni.
Wow... nu ma asteptam la asa ceva din partea unor oameni care spun sus si tare ca ei vor sa il urmeze pe Isus, cel care a spus in Matei 5:

"38. Ați auzit că s-a zis: „Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte.”
39. Dar Eu vă spun: să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Oricui vrea să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Dacă te silește cineva să mergi cu el o milă de loc, mergi cu el două.
42. Celui ce-ți cere dă-i; și nu întoarce spatele celui ce vrea să se împrumute de la tine.
43. Ați auzit că s-a zis: „Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău.”
44. Dar Eu vă spun: iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă prigonesc,
45. ca să fiți fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi și peste cei buni și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Dacă iubiți numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai așteptați? Nu fac așa și vameșii?
47. Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?

48. Voi fiți, dar, desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit."

Eu consider mormonii si martorii lui Iehova ca fiind niste adepti ai unor religii gresite, dar nu ii urasc. Nici nu credeam ca pe voi asta va invata "sfintii" vostrii... sa incalcati poruncile lui Dumnezeu. Incredibil. Nu cred ca exagerez deloc cand spun ca atitudinea voastra (sau cel putin a celui pe care l-am citat mai sus) este extrem de asemanatoare cu atitudinea nazistilor fata de evrei. Cine stie? Cu asemenea invataturi de la liderii vostri, nu exclud posibilitatea adoptarii unor actiuni teroriste, la fel ca si musulmanii care fac asta datorita indoctrinarii la care au fost supusi prin cele scrise in Coran si auzite de la extremistii lor.
Reply With Quote