View Single Post
  #260  
Vechi 29.05.2014, 13:29:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Iuliu, ce ai scris imi aduce aminte de o mai veche disputa filosofica, ilustrata si de autorul meu favorit, Frank Herbert: "daca un copac se prabuseste in padure, si nu e vreun om prin preajma sa auda sunetul, atunci nu e vreun sunet?". Totusi, de ce ar trebui sa "fie cineva" sa caste gura la ele? Presupun ca e cineva, totusi: alte fiinte, de naturi si plasmuiri nerecognoscibile de isteata si corporatist-finantata, ideologic-orientata noastra "stiinta". Universul a fost creat de Logos, deci inteligenta, cu toata riscurile ei de dezvoltare a mandriei si seditiunii (o treime din ingeri si intreaga specie umana) este destul de reprodusa in creaturi, dupa principiul "dupa chip si asemanare". Nu suntem singuri, chiar daca fiecare sta in patratica lui. :)
Eu unul NU cred in evolutie: mi se pare o idee stupida, sa aparem din intimplare si sa evoluam conform logicii...haosului. Eu cred, urmand lui Facius Cardan si multor altora, intr-o creatie continua.
Ce postati tu si Albert e foarte logic. Ca ex-biolog, sa iti dau un exemplu, despre cit de cretin e evo: stii ca au fost descoperiti pesti cu "saber-tooth", datind din aceeasi perioada cu alte fiinte, de obicei mamifere, cu "saber-tooth" (canini sau incisivi supradimensionati). Sunt convins ca pana si iedera mea intelege foarte clar ca e vorba de voia lui Hashem de a face "serii" pe baza aceleiasi idei. Cam ce maimutarim si noi oamenii cu, sa zicem, seria W de la telefoane Sony Ericsson, sau Samsung Galaxy. Cum il intrebam eu mai demult pe un braindead din astia, Sagan-like: "de cate ori sa pocnesc o nochie veche de perete, cf. teoriei evo, ca sa devina un hastece ultimul icnet?".
Marimea unui Univers virtualmente infinit nu ma duce in ateism. Cel putin nu pe cei cu alcatuirea mea sufleteasca. Doar ma face si mai mult sa cad in genunchi in fata Autorului.
Eu nu am zis ca universul e mare sau mic sau mai stiu eu cum. Dar ma enerveaza ca nu facem diferenta intre ceea ce stim cu siguranta si ceea ce se crede. Nu se pot masura distante mai mari de cateva sute de ani lumina, restul este un fel de logica circulara, care poate fi adevarata sau poate fi total gresita . ( adica banuim noi ca stelele mai indepartate arata intr-un anumit fel si le masuram luminozitatea ). Asta am vrut sa spun, o fi adevarat, or fi stele si galaxii la sute de miliarde de ani lumina, nu ma intereseaza dar sa faca cineva dovada inainte sa ma bata la cap ca nu se poate altfel.
Mi se pare ca ai mai scris pe un alt topic care a fost inchis despre antropocentrism. E acelasi lucru, atata timp cat crezi in creatie atunci antropocentrismul este o varianta plauzibila, indiferent daca universul este cat o coaja de nuca sau infinit.