View Single Post
  #7  
Vechi 19.07.2014, 20:20:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor celor ce citesc mesajul meu, am intrebari dar si nedumeriri in ceea ce priveste divortul. Din cate stiu, Biserica il accepta doar in cazul unui adulter dar mai sunt si alte cauze cand e acceptat?
Eu vreau sa divortez de sotul meu ,cauzele fiind multe, mai putin adulterul , dar care eu le vad destul de intemeiate.Avem o casnicie de 13 ani si 3 copii . Sotul meu lucreaza iar de copii ma ocup eu , lucru de care el nu pare sa tina prea mult cont , ba chiar reprosandu-mi ca nu aduc si eu bani in casa .Am avut o conventie in urma cu un an sa se lase de fumat , si s-a lasat de fumat doar cand eram eu de fata ... in rest fuma pe ascuns..La inceput cand l-am intrebat nu a vrut sa recunoasca , dar mai pe urma l am prins in fapt si mi a raspuns ca e singura lui placere . Cel mai mic copil nu vrea sa il botezam si desi se apropie de 2 ani el se tot opune botezului spunandu-mi ca are timp sa fie botezat, motivand cu lipsa banilor si altele . Mereu imi spune ca mama mea ar trebui sa ma ajute financiar mai ales cu lucrurile copiilor ,care totusi nu sunt putine, dar ea ma ajuta cat poate ..
Relatia noastra s-a racit foarte mult, comunicam foarte putin , ba chiar l am surprins foarte multumit cand o fosta prietena de a lui cu care urma sa se casatoreasca( dar l-a inselat) l a cautat iar el nu a avut nicio retinere ba din contra parea dispus sa reia legatura cu ea..
Sunt in mare parte hotarata sa fac acest pas cu horatararea de a NU ma mai recasatori . As vrea sa stiu daca mai sunt(pe aici, pe forum) sau cunoasteti mame singure , cum se descurca cu cresterea copiilor , cum e privita in societate o astfel de mama si in general cum este o viata de mama singura?
Am văzut femei care dupa cativa ani de casatorie au fost nevoite sa-și ingrijeească sotii paralizati. E o altfel de cruce, dar e o cruce. Nici sex, nici iubire, numai obligatii...In privinta sinceritatii, aici nu mai era cazul.

Unele cruci sunt mai grele , altele mai usoare. Daca pacatuieste, e pacatul lui si el raspunde. Tu ai grija de mantuirea ta. Nu vorbi prea mult cu el, ci vorbeste cu Dumnezeu despre el. Este un sfat al parintelui Porfirie. Vai de cel care-si pune nadejdea in om! Orice om are ispite. Intra necuratul pe fir si-l indeamna la patimi, el e mai slab, nu rezista si uite-asa va treziti cu probleme. Nu exista oameni rai, ci numai oameni stapaniti sau influentati de fortele raului.

Barbatul necredincios se mantuieste prin femeia credincioasa. Nu fugi de cruce, caci Dumnezeu ti-a rimis-o , ca sa te mantuiesti. Lupta crestineste si loveste-l pe necurat intre coarne cu credinta ta, cu ruguăciunea ta si cu postul tau.

Daca te inseala, inseamna ca tu poti sa faci un canon de rugaciune, poti sa te spovedesti mai des, poți tine post, caci nu te solicita intim cu o saptamana inainte de Sfanta Impartasanie. Transforma duhovniceste aceasta stare a ta, astfel incat sa nu mai suferi. Poti fi fericita duhovniceste daca iti calci pe mandrie si te ocupi de sufletul tau.

Ai grija de copii, roaga-te pentru ei. Daca nu e de acord sa faceti petrecere mare pentru botez, nici nu trebuie. Poti vorbi cu un preot si cu un nas si rezolvi discret problema și gata. Raspunzi de modul cum îi pregătești pentru mantuire. Nu-l vorbi de rau in fata copiilor, nu-i raspunde atunci cand vezi ca e suparat si cauta cearta.
Reply With Quote