View Single Post
  #16  
Vechi 07.08.2016, 03:08:11
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cam asa ceva....:)
In ce ma priveste, eu folosesc o imagine metaforica pentru a intelege cat de cat ceva din Taina Casatoriei. Anume, asa cum un mar matur, bine roditor, nu se mandreste doar cu un mar ci cu o multime de mere (altminteri stapanul, cine stie, poate nu il mai tine doar pentru umbra si il taie), asa si Casatoria poate si trebuie sa aiba mai multe roade - nu doar prunci.
Rodirea unui barbat si a unei femei se face nu doar in planul nasterii si cresterii/educarii copiilor, desi nici acesta nu e, fireste, lucru de lepadat.

Tocmai pentru ca sotul si sotia se intregesc reciproc, prin desertarea iubirii din unul in altul, m-as astepta (iertati mintea mea proasta!) la nesfarsite impliniri ale unirii lor.
Cred ca dragostea dintre soti cuprinde infinite potente ale implinirii omenesti, nutrita fiind din Dragostea Cea Mare, a Domnului cu Mireasa Lui.
Multumesc! Asa simt si eu; dar nu as fi putut sa o zugravesc niciodata in cuvinte atat de limpede si frumos.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote