View Single Post
  #17  
Vechi 07.08.2016, 08:12:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Poti acum sa le sucesti cum crezi, dar exact asa ai spus: daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica.
Asa am spus si sustin in continuare, sau tu crezi ca sunt lucruri diferite?
Lipsa de rod se traduce in romaneste prin imposibiliatatea sau refuzul de a face copii; asadar ce sens mai are cununia? Poate ca la intrebarea asta tu ai primit de la duhovnic(dupa cum spui) un raspuns personalizat si exclusiv.

Prin lipsa de rod cununia devine invalida, dar numai la cerere se constata invaliditatea si se declara de episcop in buna pace ca invalida.
In buna pace inseamna dpmdv clar, evident, foarte simplu, nu litigios.

Sunt cununii fara rod, in care nu se solicita invalidarea cununiei, dar aceea nu e familie.
Familie inseamna legatura de sange, iar doi soti nu pot fi in legatura de sange decat prin aparitia copiilor, care ii inrudeste indirect si pe parinti intre ei.

Daca te uiti aici: https://dexonline.ro/definitie/familie vei observa ca aproape toate definitiile despre familie includ sotii si copiii si niciuna nu pomeneste de alte bazaconii duhovnicesti in lipsa copiilor.

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
dar pur si simplu am constatat ca imi irosesc timpul de prisos cu tine aprofundand subiecte tainice precum scopul casatoriei. Sunt lucruri mult prea profunde si tainice care nu se preteaza sa le razboiesc aici.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. (In16,12)

Nu te necaji, nu e timp pierdut pentru ca ai primit informatia si intr-o zi mai luminoasa(Duhul Sfant va stabili ziua aceea) o vei patrunde cu adevarat si cu inima, nu doar cu gura(din tastatura).

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.08.2016 at 08:21:16.
Reply With Quote