View Single Post
  #6  
Vechi 22.12.2009, 01:03:03
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ai mare grija la termenii pe care ii folosesti, draga mea, mare grija...Catolicii apartin de biserica lor, la fel ortodocsii, de biserica ortodoxa. Nu poti separa credinciosii de biserica lor, pentru ca biserica este formata din ... comunitatea credinciosilor, nu din caramizi! Ma asteptam sa rectifici postarea, dar te afunzi si mai mult... E parerea ta, este adevarat, speram ca tu sa fi avut o formulare diferita acum, cu doar trei zile inainte de Craciun dar... asta este...
Succes in continuare! si Doamne ajuta!
Biserica ortodoxa este singura Biserica. Nu este o religie intre religii, ci este Adevarul lui Dumnezeu revelat noua, oamenilor. Citeste-i pe Sfinti si o sa vezi ca toti cugeta la fel - Biserica este Una, iar ce s-a desprins din Biserica nu poate forma alta biserica, ci doar o erezie. Este vorba desigur, de invatatura, nu de oameni. Noi luptam impotriva diavolului si a pacatelor, nu impotriva oamenilor. Ne este frica sa recunoastem acestea, caci simtim ca asta trimite automat spre o condamnare a oamenilor, simtim ca daca afirmam aceasta, catolicii nu se vor mantui. Insa modul in care lucreaza Dumnezeu cu oamenii este o taina. Noi nu putem fi judecatori. Vadim minciuna din invataturi, insa judecata sufletelor este a lui Dumnezeu. Modul in care cred cei din afara Bisericii nu este mantuitor, dar ce se intampla cu simplii credinciosi nu putem sti.

Ioana, legat de statui, nu cunosc foarte multe. Stiu doar ca inaltarea si punerea pe un postament a chipului lui Hristos, a Maicii Domnului sau a Sfintilor (in locul reprezentarii din icoane) este strans legata de invatatura gresita din apus, conform careia legatura dintre noi si Dumnezeu este taiata in totalitate, prin caderea lui Adam, iar firea omului este in totalitate pervertita. De aceea au simtit nevoia sa inalte pe un postament. Sa nu uitam ca Hristos in primul rand S-a smerit, iar prin smerenia Sa este atat de aproape de noi. Doamne ajuta!
Reply With Quote