View Single Post
  #9  
Vechi 22.12.2009, 09:38:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Statuia leaga mintea de planul trupesc, pamantesc, senzorial, pe cand icoana inalta mintea in planul transfigurat, duhovnicesc, catre o alta existenta. In icoana vedem lumina chipului, iar nu formele capului; in icoana vedem foarte vag trupul, accentul cazand pe chipul fetei, transfigurat, iar nu formele trupului, cu nimic schimbat fata de al nostru. Eu asa vad lucrurile.

In legatura cu inima mea, stiu ca inca de mic (de pe cand nu stiam mai nimic despre dogme) nu am suportat statuile.
Nici un fel de reprezentare in chip de statuie: manechine, pitici, ingerasi si alte oratanii. Nu imi dau seama de ce.
Pur si simplu, repulsia fata de statui exista in mine inca de mic, neavand vreo legatura cu catolicii ori cu vreun alt om.

P.S. Iubiti din inima pe catolici, dar feriti'va cat puteti de mult de orice invatatura si practica de-a lor !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 22.12.2009 at 09:41:06.
Reply With Quote