View Single Post
  #36  
Vechi 15.02.2010, 10:50:23
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit pentru ca veni vorba de mineriada

pentru ca veni vorba de "mineriada" din 1999; te intreb pe tine si pe altii: cu ce au gresit oamenii aceia (minerii din Vaea Jiului, dintre care unii pot fi fratii nostri) ca au protestat fata de incalcarea promisiunilor facute de un guvern alienat? De ce s-a mers pe solutie inchiderii minelor (a le-a fost mai mult frica de puterea lumeasca decat cea cereasca si, pt a-si mentine posturile, au ascultat orbeste de stapanitorul acestei lumi)? Acolo erau locuri de munca care au fost desfiintate. Iar conducatorii vremelnici ai acestui stat (ca al tarii numita Romania nu sunt), i-au amagit si le-au oferit niste salarii compensatorii care sa ii tina in viata pe cateva luni. Ce se intampla acum cu oamenii aia? Pe cati dintre noi (inclusiv pe tine, care strambi din nas cand auzi de mineri) i-a mai interesat de soarta lor? Familii cu copii, care poata mananca doar de 2 ori pe zi niste ciorba si putina mancare, care manaca carne poate 1 data pe spt sau luna, familii care din cauza lipsei banilor nu pot sa isi tina copii la scoala. Spritul de solidiaritate la romani e mort... facem doar fapte care sa ne amageasca constinta si nu pt ca e nevoie sa ajutam. hai sa dau si eu 100 de lei pe luna si asa mi-am facut datoria de crestin. si am chitanta pt Dumnezeu ca am facut bine.... Minerii, dar si altii, nu de atat au nevoie. E nevoie de o solidaritate nationala (in credinta ortodoxa, pt ca acelasi Duh sa ne uneasca) care sa impuna niste norme de traire in aceasta tara. Norme bazate pe invataturile Bibliei. Suntem ceea ce suntem si ne putem ascunde starea fata de noi, fata de altii, dar nu fata de Dumnezeu si Iisus Hristos. Si, daca tot primim gratis tot ce primim (caci fara mila cereasca-care toate le tine in armonie si se ingrijeste ca toate sa dea rodul lor- fara sanatate, pace sufleteasca si aceasta viata vazuta si nevazuta, pe care tot gratis am primit-o) nu am putea avea nimic sa intoarcem inapoi. Matei Vamesul este exemplul de la care trebuie sa se plece. Si sa ne amintim tot timpul felul in care se in traia Biserica Primara.
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
!!!! Mai mult nu stiu sa spun. Daca asa s-ar mentine ortodoxia, sincer, nu as vrea sa fiu parte din asa ceva atata de monstruos cum descrii tu.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 15.02.2010 at 10:57:39.
Reply With Quote