View Single Post
  #24  
Vechi 26.10.2010, 19:30:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand, eu nu jicnesc pe nimeni, ci expun realitatea asa cum se prezinta ea, din pacate, si nu este deloc roz, chiar daca o invaluim prin ignoranta.
Daca cei " smeriti " se simt jicniti, nu au decat.
Si, oricum, tu nu te numeri printre cei din multimea asta romaneasca, fiindca tu ai fugit de " tampiti "...Remember ? !
Probabil multi ortodocsi se pot simti jicniti atunci cand se vorbeste de parvenism, dar, personal cred ca exista muuuulta, dar foarte multa demagogie in ortodoxia asta romaneasca, sau, cel putin, o inconstienta greu de definit. Faptele vorbesc...nu vorbele, nici miile de slujbe si nici toata stralucirea bisericeasca, ci FAPTELE, oameni buni, ele ne definesc si ne caracterizeaza CA OAMENI, mai mult decat orice pe lumea asta.
Tocmai de aceia Dumnezeu s-a dat pe sine pilda si exemplu, ca sa poata confirma cele propovaduite . Noi facem tocmai invers, emitand pretentii peste pretentii, sfintenii peste sfintenii in acelasi timp in care zacem intr-o interminabila NEPASARE.
Ory draga eu ti-am mai spus tie ca nu am fugit din Rom am plecat de buna voie si nesilita cu patru copii capis? intregirea familei se cheama, nu te mai inteleg din mesajele tale ce fel de crestina esti ca nu esti deacord mai cu nimic despre ortodoxie. In fine fiecare crede ce vrea si face ce vrea la urma urmei. Faptele de care zici tu ni le stim fiecare nu e cazul sa batem toaca,
Te salut de aici si sa dea Domnul sa-ti fie bine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote