View Single Post
  #14  
Vechi 12.06.2011, 23:21:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ti-am spus sa nu fie lume multa, pentru a nu se transforma pomana in petrecere, balci sau prilej de barfa, dar trebuie multa milostenie si multe rugaciuni!
E foarte bine sa i se citeasca Psaltirea la capatai, face fiecare cu randul, citeste unul o catisma-doua, apoi altul in continuare si asa mai departe, pana se termina. Vezi ca dureaza vreo 6-7 ore, daca nu si mai mult. Noi am avut o singura noapte la dispozitie sa o facem pentru bunica, dar am avut oameni de nadejde care sa citeasca. La sfarsit, in zori, noi am facut si paraclisul Maicii Domnului si acatistul Sfintei Parascheva, si toti am remarcat ca fata bunicii se luminase si avea un zambet care nu exista cand ne-am apucat de rugaciune.
Sper ca a venit preotul sa ii faca stalpii, daca nu, aceia se pot citi si la inmormantare. Citeste si ce scrie in acel link! Sunt multe de spus, dar cel mai important e sa fie pomenita la liturghii, 40 de zile, in cat mai multe manastiri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote