Subiect: Tragedie
View Single Post
  #20  
Vechi 16.12.2012, 04:52:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu opiniile diferite ,ci lipsa de compasiune si cinismul afisat pe acest forum populat,vezi Doamne numai cu crestini,unul si unul- ma fac sa-mi pierd linistea(stiu,pacatul meu).

Asta si deoarece urmarind alte topice unde se discuta despre rigurozitatea postului,despre metode de a bate matanii corect si cate alte tipicuri religioase in care Doamne-Fereste nu vrem sa dam gres- observ ca vine un moment in care persoanele dornice de a nu incalca tipicurile si de a fi cat mai strasnice cu corectitudinea ,pica exact in dreptul unor idei fundamentale in crestinism.

Zi si noapte se scriu pe forum vrute si nevrute,in special punandu-se accentul mai nou pe viata politica romaneasca.Deci se vorbeste despre situatia romaneasca si despre romani.
Daca apare o stire de genul masacrului din Connecticut ,ultrasii cer sa se vorbeasca despre durerile romanilor...

Vreau doar sa mai spun,ca am cunoscut americani care la pensionare au calatorit prin lume cu bani si ajutoare;multi pe care i-am cunoscut intamplator,mi-au spus cat de bine cunosc ei Romania,in special casele de copii.

Vedeti,ca acest thread nu a fost deschis cu intentia de a ajuta financiar familiile indoliate ci doar ca si luare la cunostiinta asupra acestei tragedii si poate ca fiind crestini sa emanam ganduri de compasiune sau o rugaciune pt victimele absolut nevinovate cat si pentru cei care au ramas cu pierderea toata viata lor.
Atat...

Chiar daca pare o actiune usoara,unii chiar nu pot trai compasiunea si mila decat daca fac mai inainte o judecata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote