View Single Post
  #83  
Vechi 03.02.2016, 14:13:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
.Eu insa iti repet de ce in urma cu sute de ani crestinii isi faceau ziduri la cetati, si nu spuneau ne va pazi Dumnezeu!Sau isi ascuteau sabiile bine si apoi mergeau la lupta!Faceau ceea ce depindea de ei, si lasau restul in grija lui Dumnezeu!
Mai ce spui tu aici e alta chestie.Are de-a face cu un fel de botez al muceniciei,ceva de genul asta, dar ei practic cereau ajutor la Dumnezeu
pentru orice actiune.Pai si lupta cu propriul tau "Eu" sa stii ca e o actiune.
Parintele Arsenie spunea ca cel mai drum lung e de la creier la inima.
Adevarat insa pe langa faptul ca e si lung de multe ori este si greu.
Ideee e ca daca nu ceri ajutor de la Hristos ca sa ajungi de la creier la inima
te ratacesti si pe drumul ala.
Tu nu ai reusit sa intelegi o mica chestie pe care eu am observat-o la mine
(care este valabila si pt multi altii) :Tu nu poti lupta cu patima, doar Hristos
poate s-o faca.Ce poti faci tu este sa ceri ajutor de la Hristos, adica liberul-tau arbitru sa-l cheme pe Hristos si vine Hristos si se lupta , si nu tu.
Noi nu putem s-o facem, pt ca omul prin design nu poate sa-l invinga pe demon fara ajutorul lui Dumnezeu.Si vine insusi Dumnezeu si se lupta cu patima.
Ce-i mai ramane omului este acel 0.1 % din greutatea patimii, pe
care trebuie sa se lupte.Restul de 99.99% se lupta Dumnezeu

Pai si atunci daca este asa , de ce este foarte greu sa ne luptam cu patima?
Ca asa cum patimele ne lupta nu pare a fi doar 0.1% din greutate.
Paradoxal, este.Acel 0.1 % de fapt reprzinta greuatatea pe care crestinul
trebuie sa lupte pentru a-si castiga mantuirea.
Iti dai seama ce ar fi daca crestinul ar trebui sa se lupte cu 100 % din patima ? N-ar putea.Ar fi zdrobit instant. Si asta, pt ca asa cum spuneam, by-design
suntem facuti sa invingem numai cu ajutorul lui Dumnezeu.
Citat:
Daca nu ai timp de citit carti ,presupun ca nici Biblia nu ai timp sau Sfintii Parinti?Atunci cum inveti pe altii?
Pfff, dar eu nu vreau sa invat pe altii nimic.Eu doar imi exprim pararea personala.
Citat:
In ce ma priveste sunt de acord cu tine ca e bine sa cerem de la Dumnezeu.
Problema nu se pune la modul : "ca e bine..."(ca si cum ar mai exista o alta alternativa) ci este unicul mod de a te mantui.
Citat:
Consider ca in primul rand nu se face destula mediatizare, si parintii nu cunosc care
programe de restrictionare sunt eficiente, sau care sunt gratis .K9 Web Protectin e gratis si eficient(ma rog ptr cineva care nu cauta sa il sparga cel putin).Nu stiu cum reactioneaza la diverse programe dubioase care cauta sa-l ocoleasca.
Dar idee de baza este ca un astfel de soft nu te ajuta pe termen lung cu nimic
iar daca te bazezi pe faptul ca "Dumnezeu e sus si vede cum ma lupt eu si tine cont de asta...".Da, asa este.Insa tot acelasi Dumnezeu daca vede
ca ai bune intentii dar in directii gresite, intervine in viata ta si iti arata drumul, pe unde trebuie s-o iei.Si cum face asta? Pai iti da in cale oameni
care prin opiniile lor iti arata drumul.Tu pe moment nu realizezi chestia asta.
Acei oameni (care te atentioneaza) nici ei nu-si dau seama pe moment.De abia mai tarziu iti poti da tu seama cand pui cap-la-cap pe toate.Asa
actioneaza Dumnezeu.E o Taina.EL insusi Dumnezeu este o mare Taina.

Dumnezeu ti-a dat manual, ti-a dat ustensile, ti-a dat si indrumatori(duhovnicii).Ce vrei mai mult ?

Cat despre Biblie ? Este bine ca Biblia sa fie citita numai dupa ce tu insuti ai
incercat sa te lupti cu patima si ai simtit cum vine insusi Hristos sa te ajute.
Lucrurile stau altfel.Daca citesti un manual de chirurgie cardiaca asta nu
inseamna ca stii sa operezi pe inima(desi tu ai inteles ce ai citit ).

Citat:
Legat de patima nu mi-e atat de teama de ea, cat de ceea ce am fagaduit cand am fost la anaghie,si Cui am promis. Ci mie teama de domniile si stapaniile intunericului.Sunt de infruntat forte mari.Trebuie nebunie ptr Hristos.
Tot ce trebuie sa faci este sa ceri cu adevarat ajutorul lui Hristos si sa-ti impui sa nu mai faci acea patima.
Eu ti-am zis una din solutii: in fiecare seara Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos (cel cu canonul de pocainta inclus).
Si de restul domniilor, stapanirilor,lasa-l pe Dumnezeu sa-si faca griji.Nu te baga in probleme care nu sunt ale tale.
Singura ta problema este mantuirea personala.In rest nu-s probleme tale.
Reply With Quote