View Single Post
  #14  
Vechi 10.01.2013, 10:24:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acuma, să nu vă supărați, am și eu o întrebare, pentru ortodocși.

Dacă povestea despre Nichifor Preda este adevărată, de ce au unii ortodocși cuvinte grele de spus cu privire la călugării războinici catolici, cum ar fi Tempierii sau Ospitalierii (cunoscuți, în modernitate și sub numele de maltezi ( http://www.maltez.ro/ ) ?
Monahismul a fost foarte bine definit de catre Sf. Vasile cel Mare si de alti mari parinti ai pustiei.
Monahismul inseamna sa-ti dedici viata lui Dumnezeu, in saracie, ascultare, feciorie, rugaciune. Monahismul este o cale a desavarsirii, a sfintirii de sine, a indumnezeirii.
Asta este vederea corecta asupra monahismului, ortodoxa; catolicismul ar trebui sa aiba exact acelasi monahism ca si cel ortodox, pentru ca istoria comuna arata ca si catolicii au aceeasi invatatura ca si noi, si catolicii cinstesc aceeasi sfinti ca si noi.


Calugar razboinic? Ce este lucrul asta? Ioan Botezatorul nu a avut sabie. Petru a fost certat pentru ca a ridicat sabia. Ucenicii lui Hristos sunt oameni ai Duhului Sfant si ai pacii si nu ai sabiei.

Nu poti pune sub numele de "calugar" nimic altceva decat notiunea de ucenic al lui Hristos care se desavarseste urmand intru totul cuvantul: "cine vrea sa urmeze Mie, sa se lepede de Sine si sa-mi urmeze mie".

Ortodocsii refuza numele acesta de "calugar razboinic".

Iar realitatea arata ca aceste "ordine" de "calugarii" au evoluat in cu totul altceva, in organizatii care urmareau imbogatirea, si care s-au abatut binisor de la "calugarie si razboi", de aici si prostul renume al templierilor.

Soldatii nu sunt calugari; calugarii nu sunt soldati; soldatii care doresc mai mult de la viata sa urmeze complet viata monahala.
Nu poti zice ca iti place fecioria dar tu omori pe banda rulanta oameni in razboi si abia astepti razboiul si varsarea de sange. Este un comportament duplicitar care mie mi se pare ca e de fatada.
Reply With Quote