Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #168  
Vechi 17.05.2017, 20:54:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raduandrei33 Vezi mesajul
Ajuns in tara am inceput sa ma interesez ce a vrut sa zica parintele. A fost o viziune? A fost un sfat? Am stat de vorba cu o multime de preoti printre care si cu Arhim. Ciprian GRADINARU, un mare duhovnic al nostru si CULMEA toti mi-au spus aceasi idee. Un barbat are 2 cai in viata: Monahismul sau calugaria alba (adica casatoria, familia). Crucea căsniciei și crucea călugăriei formează cele două căi în viața creștinului, după Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți. Casnicia este o forma de calugarie dar in alb, nu in negru.
E derutantă denumirea de ”călugăr alb”, ”căsătoria în alb” sau ”căsătorie albă” am înțeles că se referă la soții care de comun acord se înfrânează de la relații trupești din rațiuni duhovnicești.
E nepotrivită denumirea de ”căsătorie albă”, corect ar fi căsătorie și atât, căsătorie albă o fi la niște soți pe la 50-60 de ani nu la tineri.
La tineri nu cred că s-ar plia așa ceva, mai bine nu te căsătorești decât să te ispitești într-o căsătorie albă, ori e căsătorie deplină, ori cine nu vrea să aibă relații trupești se înfrânează în afara căsătoriei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:39:34.
Reply With Quote