View Single Post
  #6  
Vechi 22.05.2011, 15:37:49
vansam vansam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
S-ar putea ca o zi la Dumnezeu sa insemne 1 miliard de ani in masura noastra. Cum Dumnezeu
Nelinistea ta se naste din urmatorul rationament : Lumea este atat de densa si de vasta incat pare imposibil de condensat in 7 zile .

In primul rand la Dumnezeu nu este timp . Timpul este masura mortii si a pacatului, este ceva posterior caderii , sau cum spune Heidegger , timpul este omul - durata intre nastere si moarte ( pentru ca doar omul are constiinta timpului si a mortii ).

De la inceput timpul a fost o conventie creata de Dumnezeu tot pentru om . Dumnezeu este liber de orice convetie . Lumina a impartit ziua in zi si noapte , iar pe urma luminatorii si stelele au impartit timpul in cicluri : ani , luni , anotimpuri etc.

Noi stim ca Dumnezeu este vesnic , prin urmare in vesnicia Lui a contemplat el lumea inaite de a o savarsii . Dumnezeu nu a sovait cand a facut lumea si nici nu a lasat-o sa se dezvolte singura la voia intamplarii . Intamplarea este haos iar haosul este intuneric si indepartare de Dumnezeu . Dumnezeu este prezent in actul creatiei de la inceput pana la sfarsit !

Ce este o zi pentru om este mii de ani la Dumnezeu , adica , eu inteleg de aici ca in 24 de ore Dumnezeu poate cuprinde ce nici in mii de ani un om nu ar poate . De asemenea mii de ani sunt ca ziua de ieri , spune Psalmistul , de unde eu inteleg ca Dumnezeu este in afara timpului asa ca Dumnezeu este Atotcuprinzator si peste notiunile noastre pamantesti despre timp - prezent, trecut si viitor .

Citim in cartea apocalipsei :

"Și am văzut, iar, un tron mare alb și pe Cel ce ședea pe el, iar dinaintea feței Lui pământul și cerul au fugit și loc nu s-a mai găsit pentru ele." Ap 20:11
"Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este." Ap 21:1

Vedeti ca acest lucru nu se va intampla asa in mii si mii de mii de ani , ci dintr-o data la porunca Lui Dumnezeu !

Fiti critici fata de stiinta ! Macar pentru simplu fapt ca stiinta este critica fata de credinta noastra in Dumnezeu .

Anul 7519 de la facerea lumii si 2011 de la mantuirea intru Hristos !

Last edited by vansam; 22.05.2011 at 15:39:59.
Reply With Quote