View Single Post
  #248  
Vechi 20.08.2007, 17:57:48
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Pentru mirelat
Nu astept barbatul perfect, nici pe departe. Un om normal, un bun familist si cu principii de viata normale, cretin ortodox. Cel de langa noi e un om, cu bune si rele, nu un sfant sau inger. Cu gura toti se declara ca " sunt crestin ortodox" dar mai apoi sa pretinda ca e bine sa convietuim impreuna sa vedem daca ne potrivim si altele....
Poate cum ai zis si tu, traiesc dpdv material prea comod, cu prea multa mancare si buna, prea mult somn, caldura din vara asta si dormitul mai dezbracata etc. In schimb am ca fiecare om si bune si rele, rani si dureri sufletesti (prea personale pt a se detalia pe un forum).

Pentru petrurar
Iti multumesc pentru raspuns si pentru stradania de a scrie detaliat.
Am mers la link-urile respective si le-am citit cu atentie, iti multumesc.

Am sa merg la spovedit pentru ca alta cale nu am. Desi pacatul l-am tinut in frau ani de zile, cu greu, acum am cazut din nou, desi accidental, dar tot pacat se cheama.

Ceea ce ai scris la punctul 6 a avut efectul unei palme trase la modul real. Imi ard obrajii de cate ori imi aduc aminte. Acest adevar rostit de tine de fapt l-am identificat si l-am spus si eu prin faptul ca ma numesc o "caricatura de fecioara".
Am vrut sa port rochia alba de mireasa in curatie si ce am ajuns. Dar ma voi spovedi si ma voi ridica din nou.

In rest, noi oamenii avem tendinta de a judeca semenii dupa niste sabloane, ori viata e mult mai complexa. Cred ca judecata particulara a fiecarui suflet e cu totul altfel, Bunul nostru Domn Iisus Hristos va vedea viata fiecaruia in ansamblu, fiecare are un drum pe care merge si pe care si-l alege in functie de hotararile personale DAR care e influentat si de hotararile celor din jur alaturi de care se convietuieste.

La adrssa: http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=479

Acolo o tanara intreaba: Se mai merita sa tii fecioria in ziua de azi?
Cred ca mai bine intreba: Mai este barbat care mai apreciaza fecioria azi?

Teoria din carti e frumoasa, dar viata concreta e alta.
Si uite asa trecand anii ajungi sa o pierzi (fecioria) sau cazi in alte pacate care o strica. Apoi tot el, barbatul, dragutul de el, ii pune eticheta....

Toate bune la toti!