View Single Post
  #6  
Vechi 23.04.2022, 02:23:53
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Mai alin. Eu te stiu de câtiva ani si chiar ti-am urmărit postările atât de pe acest site cât si de pe TPU.ro . Și cred că pot să-mi dau cât de cât părerea. Nici nu stiu de unde sa incep sunt atâtea lucruri care vreau sa ti le zic. Eu cred și nu sunt vreun medic sau psiholog, dar tu cred că ai dezvoltat aceasta schizofrenie si tulburare obsesiv compulsiva din cauza traumelor din scoala generală, asta daca îmi amintesc bine. Cumva te-ai izolat de oameni mult timp și nu ai reusit să faci fata acelor dureri.
Și atunci ca orice om care trece prin traume ti-ai creat un cerc vicios si te-ai agătat de niste placeri si ai dezvoltat dependetele/ patimile tale. Ai citit mult din alte religii filozofii și bazaconii si ti-ai alimentat numai gânduri rele. Daca ai văzut filmul inception ai să întelegi ce zic. Adică diavolul îsi arunca un gând rău: toti oamenii sunt răi si tu deja incepi sa crezi și zici : da, asa este. Eh, si de aici tu incepi să-ti dezvolti tot felul de idei despre oameni. Sau mă rog tu stii mai bine ce idei ai și care se repeta. Bun, deci faptul că tu nu ai vrut să ierti acele persoane din trecut ai continuat să macini numai idei rele și să tot dezvolti povesti in mintea ta. Într-un fel singur ti-ai creat acest cerc vicios. Lene : de a munci, de a te spovedi, de a slăbi. Deci lenea + gândurile rele + alte patimi a creat un cerc vicios in care te învârti. Și știi cum spargi acel cerc? Cu un pic de hărnicie și curaj. Să stii că noi oamenii nu suntem diavoli si te asteptăm la coltul casei cu o bâtă non stop cu placerea de a te face sa suferi. Tu poate te rogi doamne ajuta-ma să mă vindec, dar tii usa doctorului închisă. Adică pt fiecare lucru care îl vrei în viats trebuie sa depui si tu un pic de efort. Tu fa atât cât poti și restul lasa-l pe Dumnezeu să te ajute. '' Doamne ajuta-ma să slăbesc. Da cum sa te ajut mă Aline sa te incalt eu și sa alerg cu picioarele tale? Doamne ajuta-ma să-mi găsesc de munca? Da cum sa te ajut mă daca nu pui și tu un cv la vreo firma? Doamne ajuta-ma să-mi găsesc o prietena? Da cum sa te ajut eu daca tu nici măcar nu iesi afară din casă? Etc etc. Iesi oleacă din zona de confort. Știi ce înseamnă termenul esti băiat citit. Aline ,tu ziceai odată că ti-e frica de moarte si să te sinucizi. Dar încearcă să-ti trăiesti macar viata. Tu acuma te sinucizi lent pe toate planurile că stii cum îti administrezi in fiecare zi o picătură chinezeasca. Să stii că Dumnezeu te-ar fi ajutat dar el te ajuta prin oameni si mai ales tu sa te lasi ajutat. Adică mai iesi și tu din casă și poate asa cunosti un preot bun, o fata, un antrenor, un psiholog, un prieten. Din relatiile astea cu oamenii bune sau rele te dezvolti adica din experienta cu ei. Ceri ajutor de peste tot dar nici nu vrei sa te cunoască cineva cu adevărat. Cum sa te mai ajutam noi? Cred că ti-au dat sfaturi sute de oameni. Dar tu daca nu pui in practica nimic îti vei trai viata prin cărti si ideile altora adică teoretic. Caci sunt atâtia oameni cu boli mentale care lucrează : sindrom down, bipolaritate etc. Și te rog frumos mai vorbeste și tu cu oamenii de aici. Ai minimul de bun simt. Că ei poate vor sa ajute dar tu lasi întrebările si dupaia fugi. Cum sa comunicam cu tine? Telepatic? Daca cumva te-am jicnit cu ceva eu îmi cer iertare

Mesaj pt cei de pe forum : nu cred că-l mai ajuta sfaturile cu ceva. Va rog pune-ti-l in toate locurile la rugăciune că parcă nu-l mai misca nimic. El este un om bun la suflet dar nici nu stiu concret ce-l mai poate ajuta. Sta în Galati poate stiti pe cineva dornic sa ajute acest tânăr. Eu i-as recomanda sa ia legătura cu Claudiu balan , el administrează siteul ortodoxia tinerilor si mi se pare un om fain chiar foarte deschis.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 23.04.2022 at 02:48:17.
Reply With Quote