View Single Post
  #83  
Vechi 03.11.2016, 14:46:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Igore, insisti atat de mult pe ceva care nu tine de noi. Eu nu sunt Dumnezeu si n-am de unde sa stiu cine se mantuieste si cine nu. Dar stiu sigur ca nu toti preotii ajung in Rai si nu toti pacatosii ajung in Iad. Care-i planul lui Dumnezeu cu unii sau cu altii, de ce ne mai ingaduie smintiti sau caldicei, de ce imi ingaduie mie sa-ti scriu tie ca si cum ti-as da un sfat, desi El stie bine ca nu-s bun nici de ceapa ciorii, eu nu stiu, Igore si nici nu vreau sa ma pronunt si sa initiez astfel dezbateri care dezbina, nicidecum zidesc. Iubeste, Igore. Si pe catolic, si pe sectar si pe musulman si pe homosexual, si orice zidire a lui Dumnezeu fiindca in fiecare este amprenta harului Lui, iar planul ca si judecata ii apartin Lui, nu mie, biet caraghios cu pretentii de teolog!
Insistenta asta a ta, in ochii celor ce te urmaresc, pare patologica, iar asta e grav, Igore. Lasa-I grija asta (ca si altele) lui Dumnezeu, si vezi cum evolueaza rugaciunea inimii mai degraba. Fugi de lume, pentru ca lumea sa nu te sminteasca pe tine, Igore!...
Fratele meu preaiubit,
Dar pentru ce se aduna Biserica la Sinoade? Nu să arate ereziile? Apoi le dădea anatemei. E biblic? E. E patristic? E și patristic și dogmatic și liturgic, în ectenia celor chemați. E Biserica !
Ce este anatema?
Tradus foarte exact înseamnă: "cel ce s-a lepădat de Biserică / cei ce s-au lepădat de Biserică" și "nu mai este în comuniunea mântuitoare a Bisericii".
E ceva de speriat?
Pentru ei, care nu se mântuiesc da, e de speriat.
Dar pentru Biserică, este pază, protecția a însuși Biserica, să nu creadă învățăturile acelora anatematizați, cei ce singuri, de bună voie s-au lepădat de Biserică, și se află în eres.
Asta-i anatema.
Așa știe Biserica cine se mântuiește și cine se osândește. Așa ne învață Sfânta Treime prin Sfinții Părinți.

Când locuiește Hristos în tine, precum în Pavel și când spui: "Vedem în Duhul Sfânt" sau "Părutu-s-a nouă și Duhului Sfânt", arăți apoi erezia și arăți mântuirea, nu?
Ăsta-i scopul sinoadelor.
Singurul motiv al unui sindo ecumenic, este combaterea ereziilor. Pentru vindecarea lor. Cine va voi vindecare.

De ce a mai lăsat atunci Dumnezeu, Biserica, dacă nu știm cine se mântuiește și cine nu se mântuiește?

De ce și-a mai ales Apostolii? 12, apoi 72, apoi mulțimea de ucenici și de ce s-a născut Noul Testament din Bisercă, pentru Biserică, dacă nu știm cine se mântuiește și cine nu?

Și de ce au fost dați satanei, imeneu și alexandru, de Pavel, ca să se învețe să nu hulească, spune. Este erezia hulă? Este. Păcat împotriva Duhului Sfânt. De neiertat. Spune Scriptura, nu eu. Spune Biserica.

Avem sinoadele. Sinodul din Creta a spus că sunt 9 Sfinte Sinoade Ecumenice. Cinste lor. Dar nu a fost sinod dogmatic, ca să fie numit Sfânt Sinod Ecumenic, sau pan-Ortodox. Să fie Sinoade. Da, să fie. Dar să se adune absolut toți episcopii de pe pământ, sau măcar 80-90% și mulțime de preoți, diaconi, călugări.
Ei sunt Biserica.
Toți împreună.
Apostolii sunt Biserica în Hristos. Cu toți pe care-i lăsau Apostolii în urma lor. Ei sunt Biserica.

Fratele meu preaiubit, cu ce greșesc ? Aici în ce vorbesc, cu ce am greșit ?

Nu ne dăm sfaturi, nu învățătm, ci mărturisim. Ce există deja. Și ce e în pericol. Biserica. Mântuirea.

Nu dezbinăm, ba din contră scopul unui Sinod Ecumenic, precum cele 9, este să cheme la Unire, la Unitate.
Poate fi Unitatea și Unirea, fără vindecare? Unirea cu boala?
Unitatea cu minciuna?
Cu mamona? Cu paharul demonilor? Nu se poate.

"Amprenta" harului Domnului, nu vine înafara Bisericii, vine doar la cei din Biserică. Altfel nu ar mai fi lăsat Biserica, ar fi spus:
Vedeți voi cum faceți să vă mântuiți cumva. Ar fi fost budism, sau hinduism. Sau islamism.
Dar așa, ce e?
E creștinism. E libertatea. Dar poți fi liber fără Hristos? Aia se numește căderea lui satana, libertatea fără Hristos.
Deci libertatea și mântuirea este doar în Biserică.
Doar în Hristos care este în Biserica Sa.

De ce nu vrem să credem ? De ce ne îmbolnăvim de necredință ?
De ce ne răcim dragostea ?

Dragostea de părinte, este să-i mai și câte una la curuț lu' ăla micu', nu-i spui: "Naaa lasă că-i bine, du-te fă ce vrei tu, că oricum eu te iubesc". Aia nu-i dragoste, e libertatea lui satan, adică încătușarea minții și împietrirea inimi pe minciună.

Alea sunt adevăratele patologii, roadele satanei.

Nu Biserica. Niciodată Biserica. Și membrii ei, care suferă pentru tot pământul păcătos și muribund, lipsit de Hristos, bolnav și căzut. Hristos a venit pentru cei păcătoși.
Dar dacă nu-i spui unui om de ce anume suferă, cum se va mai vindeca?
E lipsă de smerenie să-i spui unui om că e eretic?
Nu, e dovadă de dragoste. Fiindcă îi arăți înșelarea și îl chemi la Unitate, la Unire, la însănătoșire. La mântuire. I se dăruiesc. Gratis.
Numai să le primească și să le creadă, prin smerenie și tot rodul Bisericii.

Și lucrează și azi Hristos Domnul, prin Biserică. Credința Bisericii.

Dar Hristos când va veni a doua oară, să judece, va mai găsi credință pe pământ? - Luca 18, 8.

Lucrarea lui antihrist, care o va găsi Domnul, în lipsa credinței, va fi aceea Biserica ? Va fi "biserică", dar nu Biserica.

Deci citind acestea, încă vă rog pe toți, să răspundeți la cele 7 întrebări, care sunt doar pentru voi, cei din Biserică.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 14:57:59.
Reply With Quote