View Single Post
  #90  
Vechi 03.11.2016, 22:13:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu iuliu, tu ești eretic, iar erezia mea nu există, te-am rugat, dovedește-mi erezia !
Nu acuza fără dovezi, că minți.
Tu te pui pe drumul pierzaniei și îi tragi și pe alții în ecumenism.
Nu-mi închipui că sunt nimic, decât un simplu mirean, creștin. Mă silesc să fiu creștin. Și da, fac parte din pleroma Bisericii, sunt mădular al lui Hristos și am datoria și obligația chiar să mărturisesc.
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32.
Da? Oricine va mărturisi. Orice creștin.

Da, unui om, trebuie să-i pese măcar cât i-a păsat lui Hristos, să-l doară, măcar cât la durut pe Hristos, din firea umană a lui Hristos, evident, că sunt două voințe și două lucrări, precum știi deja, nu?
Plec de la premisa că ai studiat dogmatică, altfel nu vorbești așa să te afli în treabă, nu?
Mai ales să faci acuzații de erezie?
Că eu, păcătosul am și licență și masterat în Teologie, pe Dogmatică... Și o altă licență tot în Teologie Ortodoxă, pe Patristică. Și atestatul din seminar, în Noul Testament. Mi-e greu să spun acestea, că sună a laudă. Dar și Pavel spunea că a studiat la picioarele marelui învățător Gamaliel. Deci te rog, măsoară-ți lungul nasului, când iei jordița la mine. Că ți-o trebuie ție.
Da, la Creta așa au spus, că ce vor hotărâ sinoadele pan-ortodoxe, ca cel de la Creta, va fi fără de greșeală. E greșit să crezi așa ceva, fiindcă nimeni și nimic nu e fără de greșeală. Da, pot avea greșeli, dar le ascultăm cât timp nu încalcă Sfintele Canoane și poruncile lui Hristos. De ce sunteți împotriva Sinodului de la Creta?

Da, Sinoadele sunt autoritatea în Biserică. Dar nu înseamnă că un Sinod nu poate greși. Un sinod niciodată nu e infailibil, că nu e Dumnezeu. Da, unde sunt doi sau mai mulți adunați în numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor. Dar totuși dacă cei adunați în numele Domnului, sunt în erezie, atunci pot greși. Cei adunați la Sinod, trebuie să fie îndumnezeiți, altfel pot greși, spune prin Sfinții Părinți, părintele Ioannis Romanidis și Mitropolitul Ierotheos Vlachos, ucenicul părintelui, în adevărata carte de Dogmatică: Dogmatică Empirică.

Spui: "ce fel de sinod ar fi ala care nu pretinde ca e infailibil? Poate fi sinod ortodox daca nu pretinde ca-i infailibil?"
Niciun Sinod, vreodată nu și-a luat titulatura de infailibil, fără de greșeală, chiar dacă spuneau: "Părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă". Știau că pot greși, și din acel motiv, se adunau cu sutele de fiecare dată, țineau Sfintele Sinoade chiar și 1 sau 2 ani și primeau și preoți și diaconi, care vorbeau.
Sinod înseamnă înainte de orice, sfătuire. Se sfătuiesc. În numele Bisericii și pentru Biserică.
Iar Creta n-a fost sinod dogmatic, ci sinod misionar, nu au luat hotărâri dogmatice, dar a ținut o săptămână, și n-au vorbit și n-au votat decât 10 episcopi, cei cu titlul administrativ de patriarhi. Deci sinoade de acestea, pot să mai fie, că nu sunt dogmatice și nu sunt ecumenice, la cele ecumenice, se iau hotprâri dogmatice și votează toți episcopii, nu doar patriarhii.
Deci rătăcit e oricine minte, oricine e în erezie și nu e Ortodox, deci care nu e din Biserică. Unu ca acela, nu se va mântui.
Să nu fie.
Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai sigur ca au fost sinoade eretice dar alea nu-s sinoade ortodoxe. In timp, se constata daca un sinod a fost ortodox sau "talharesc". Si in cazul in care a fost "talharesc" se spune ca Duhul Sfant nu a fost prezent si gata. Dar cei care se intrunesc intr-un Sinod, nu pot afirma altceva decat ca Sinodul e infailibil. Daca nu ar face asta, abia aia ar fi erezie pentru ca ori nu cred ca Duhul Sfant este infailibil, ori se indoiesc pana si ei ca Duhul Sfant participa alaturi de ei.

Eu zic ca nu e greu sa intelegi asta.
Aaa, bun. Începi să te trezești.
Și cine stabilete că sunt sinoade eretice sau ortodoxe, pentru că sunt adunate în Biserică?
Și nu-ți dai seama dacă e ortodox sau eretic, tâlhăresc și mincinos, sinodul, până nu-i vezi hotărârile.
Deci cine hotărăște?
Noi hotărâm, Biserica. Mădularele lui Hristos, Pliroma sau Pleroma. Noi, unu ca jerpelitul Maxim. Un monah de rând. Athosul, Pustiurile de peste tot, mănăstirile care mai sunt sănătoase, acelea vor hotărâ, cu ierarhii care mărturisesc împotriva ereziilor.

Iar la Creta, nu au folosit nici formula Sinodală: "Părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă", nu au promulgat sau folosit nici Sfinte Canoane, după îndelungi dezbateri, firești și frumoase, fără pretenția de Sinod Dogmatic, au avut reușite și reale hotărâri misionare, dacă era dogmatic, trebuiau și să fie prezenți și să vorbească și ereticii, să se lupte lumina cu întunericul. Și poate dura luni și luni de zile...

Ia seamă ce vorbești, că ești inexact, ca să nu spun că dezinformezi, că minți sau că ești eretic. Păzește-te.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 13:14:43.
Reply With Quote