View Single Post
  #131  
Vechi 04.11.2016, 20:06:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, Cristian, precum ai spus, înainte să modifici textul: "iarăși dau de lucru antiecumeniștilor... iartă-mă igor."
Nu mie trebuie să-mi ceri iertare, ci lui Dumnezeu, pentru necredința ta și crezarea ecumenismului mincios.

Nu e corectă expresia antiecumeniști. Ca și cum ortodocșii că se apără de ecumenism, sunt împotriva unui lucru bun și ortodocșii greșesc.

Atenție la exprimare.

Ecumenismul este în sine un lucru rău, o erezie. Iar noi nu suntem anti, ci doar ne apărăm.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Apropo de har, mai adaug un gând în continuarea celor de mai sus. Spunem adesea că harul este în Sfintele Taine ș™i cum numai ortodocș™ii le au, atunci harul este numai la ei.
Firesc. Categoric. Când am citit până aici, mă speriasem că ești ortodox... :) Dar defapt...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu nu așa cred. Nu cred că harul este cumva "€žîncorporată"€ în Taine, ceea ce ar deriva dintr-o credință magică.
Și cum a fost Duhul Sfânt "cumva încorporat" în Maica Domnului, ca să Îl pună pe Hristos Iisus Domnul?
Deci ecumeniștii nu știu ce este harul...
Fiindcă nu au avut niciodată har, n-au de unde să știe. Nu știe cum "funcționează" sau cum se manifestă harul Duhului Sfânt.

De aceea spun că harul e creat, energiile sunt create, se manifestă individual și separat de Duhul Sfânt și numai "papa" trimite ce vrea și cui vrea, și deci de aceea vine harul și în erezie... Că este redefinit, răstălmăcit (deocamdată vine în erezie, până la marea unire din 2054 (1000 de ani de la Marea "Schismă" Erezie) sau marea unire mai devreme de 2054, care prin ecumenism desigur va uni "bisericile", ca să fie Biserica (pângărită), pe urmă harul nu va mai veni la "ereticii" ortodocși și alți schismatici)...

Doamne miluiește, Doamne miluiește, Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sfintele Taine vin dintr-o conlucare a lui Dumnezeu cu omul. Dumnezeu dă, revarsă harul, însă omul îl primește numai dacă îl cheamă, dacă Îl roagă pe Dumnezeu.
Deci și ereticii au o conlucrare cu Dumnezeu, nu? (au conlucrare dar cu dumnezeu, nu cu Dumnezeu)
Și peste erezii Dumnezeu dă și revarsă harul?
Și ereticii care cheamă harul și care îl roagă pe Domnul Dumnezeu să primească harul, și ei vor primi și vor avea har?
Ce este erezia?
O, vai, dar e mai profund...
Trecem la catehism: ce este păcatul? Ce este patima? Ce este virtutea? Ce este sfințenia? Ce este erezia, deci?
Vai, vai, vai...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În biserică ne rugăm cu toț›ii, iar preoț›ii în mod special, pentru ca Duhul Sfânt să se pogoare peste sfintele daruri, prefăcându-le în Trupul ș™i în Sângele Său.
De ce nu avem voie să ne rugăm cu un eretic? De ce nu avem voie să călcăm în alte "biserici"?
Deci și ereticii au rugăciune validă?
Atunci, și musulmanii, budiști, hindușii, au rugăciune validă?

După răspunsul întrebărilor din quote-ul acesta, întreb:
Ajungem deci, ca orice om de pe pământ să poate transforma Sfinte Daruri, în trupul și Sângele Domnului, numai fiindcă invocă pe Duhul Sfânt, nu?
Deci ce este preoția?
Cine se numește pe sine preot, înafara Bisericii, ce este?
Deci totuși, suntem siguri că știm ce este erezia?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă noi credem și mărturisim că este cu adevărat Trupul ș™i Sângele Domnului ș™i că Domnul este în mod nemijlocit acolo, dându-ni-Se nouă prin intermediul lor, atunci ne vom folosi în cel mai înalt grad.
Cine suntem noi care credem?
Cine sunt ereticii, care spun că cred și ei?
Și ereticii spun că mărturisesc că este adevărat trupul și sângele din potirul lor, și că domnul este nemijlocit acolo, dându-li-se lor, prin intermediul lor, este adevărat? Se folosesc și ei, deci de acestea la cel mai înalt grad? Este valid, mântuitor?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă vom crede că primim o graț›ie creată, atunci nu vom fi în stare să primim mai mult pentru că înț›elegerea noastră nu merge mai sus. Nu Dumnezeu ne limitează la lumea creată, ci noi ne limităm la ea, prin modul nostru de a crede.
Ce este grația?
Ce este deci harul, față de erezie?
Se spune că harul este creat, ca să poată fi trimis individual și separat de Duhul Sfânt, harul trimis doar de "papa" de la Roma, fiindcă Duhul Sfânt, stă doar în papa de la Roma, de aceea își arogă numai el infailibilitatea și primatul.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iarăș™i, dacă vom crede că Cina Domnului este doar un simbol, în mod simbolic ne vom ș™i hrăni, iar nu în mod real.
Cei din eresurile romano-catolicismului, cred și ei că cina lor este reală, că domnul lor este acolo REAL în trup și sânge (sângele oricum e doar al clericilor, nu ajunge la mireni, încălcând porunca Biblică).
Ce facem deci cu o sumă de erezii, întro grupare de oameni, care cred și ei că cina lor este total reală? Este reală cu adevărat? Pe ce criterii, pe ce fundamente ?
Ce baze scripturistice și patristice, dogmatice și canonice, avem ?
Sau istorice, nu?
Istorice avem !
Erau cândva creștini...
Deci...
Sunt "creștini istorici", nu?
Cum s-a spus la Sinodul de la Creta, nu?
Arie, Macedonie, Nestorie, Origen, și alți eretici, erau "creștini istorici", nu?
Vai, vai...
Și desigur, arianismul, pnevmatomahii, nestorienii, origeniștii, sunt... "biserici istorice", nu?
Hulire demonică, unde ajungi ? Cât mai batjocorești Biserica ?
Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cu atât mai mult, dacă nu vom crede ș™i vom lua totuși Sfintele Taine, cu nimic nu ne vom folosi, ci vom pleca de la biserică la fel de goi ș™i de lipsiț›i de har după cum am ș™i venit.
Deci cei care cred că au har, cred că și sfintele taine ale lor sunt valide, și pleacă din biserică, plini ! Fiindcă uite-așa vrea "papa", nu? :)

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
La fel ș™i în ce priveș™te căsătoria - care nu va fi sfântă dacă noi nu o vom considera ca atare;
Deci dacă un lutheran care consideră sfântă căsătoria, sau un romano-catolic, sau un penticostal, și apoi vrea să se căsătorească cu un ortodox, dacă ambii "cred" că e sfântă căsătoria, ea devine automat sfântă.
Gata ! :)
Vine harul, unește ce?
Erezia cu Biserica?
Ce este erezia, totuși ?
Ce este Biserica? Cine face parte din Biserică? Ce face toată viața un membru al Bisericii?
Ce face toată viața un eretic?
Cum se vindecă erezia?
Cum se reprimește în Biserică, un eretic?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
cu maslul - care nu ne va vindeca fără credință;
Deci vine unul din orice confesiune, cult, sectă, ce-o fi, și asistă la Sfântul Maslu din Biserică, și se umple ăla din cult de Harul Duhului Sfânt, cum n-o văzut vreodată, de numa' numa' (ironie)
Deci ce-l împiedică pe cel din-afara Bisericii, necredincios Bisericii, să primească efectele Tainei Sfântului Maslu?
Și dacă spune că crede, cu tărie, dar totuși spune că Duhul Sfânt nu este în Sfintele Icoane, mai primește har?
Deci ce este un membru al Bisericii?
Ce este un eretic?
Ce este Biserica, față de erezie? Cum se manifestă și se exprimă Biserica, omenirii?
Ce șanse de vindecare are un eretic?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
spovedania nu va "acț›iona"€ fără părerea noastră de rău pentru păcate;
Ohooo, super ! :)
Deci mă duc la psiholog, trag acolo o spovedanie cum nu m-am spovedit vreodată, încep să plâng, firesc, fiindcă a venit haru și fiindcă îmi pare atât de rău de păcate, el acționează asupra mea și mă curățesc de păcate, nu?
Acționează și psihologul și harul, nu?
Sau nu neaparat psiholog, dar și orice care crede "necreștin", sau "neortodox", nu?
Deci chiar dacă un om e eretic, mă duc mă "spovedesc" și are efect...
Chiar dacă e musulman, budist, hindus, ateu...
De-ar fi așa simplu cu harul Duhului Sfânt...
Sincer, eu nu pot să înțeleg, cum puteți să desființați atât de ușor, Tratate întregi ale Sfinților Părinți, despre Sfintele Taine și despre erezii.
Poate fiindcă nu a-ți fi citit ?
Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
botezul nu va avea nicio valoare dacă noi nu vom crede că are una; preoți nu vom fi doar pentru că îmbrăcăm haina de preot ș™i că facem gesturile aferente. Deș™i, dacă enoriaș™ii au credință, aceștia nu vor fi lipsiț›i de har din cauza preotului. Nu pentru că el a fost hirotonit, ci pentru că ei continuă să creadă.
Vorbești de credință...
Și de harul preotului...
Cine este preot?
Un eretic poate fi preot?
Deci ce trebuie pentru Botez?
Credință, nu?
Deci oricine crede în "domnu isus", pentru el e Domnul Isus, firesc, nu hristoși mincinoși, apoi se poate boteza, e botezul valid, nu?
Există credință înafară de Biserică?
Oricine spune: "cred creștinește", și se botează, este creștin?
Există erezie, înafară de Biserică?
Deci există Botez înafară de Biserică?

Deci doar am întrebat, nu am făcut afirmații.

Dar parcă văd că din binecuvântări alese, va fi șters și acest topic, nu ? Sper că nu.

Cu ce greșesc ? Că sunt în Biserică ?

Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În sensul ăsta înț›eleg Ortodoxia ca fiind mărturisirea cea mai fidelă adevărului revelat și inspirat ș™i care din pricina asta oferă posibilitatea unei apropieri cât mai mari de Dumnezeu. Pentru asta este bine ca toț›i să devină ortodocș™i, adică să mărturisească adevărul deplin pentru a se putea împărtăși deplin de Dumnezeire, pentru a avea "€žViaț›ă din belș™ug"€, iar nu doar o părticică. Ș˜i nimeni dintre cei care Îl gustă pe Dumnezeu nu se poate mulț›umi cu puțin, ci va vrea să înainteze mereu în adevăr, în iubire, în lumină.
De-ai știi ce-i Viața din belșug...

Ai făcut o mărturisire pur ecumenistă, iar acum o dai la întors.

Oricum cred că mi-am exprimat destul de bine teologumenele, părerile teologice, firesc, nu?

Răspunzi dacă vrei, la ce vrei, din ce te-am întrebat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 20:22:54.
Reply With Quote