View Single Post
  #4  
Vechi 08.05.2009, 13:24:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Subiectul asta a fost discutat si rasdiscutat in nu stiu cate topicuri, vreo doua active chiar in momentul asta. Chiar trebuie sa dam apa la moara lui emanuel, traditie et co.?
Ai dreptate Neossia. Eu cred ca pe masura ce scriem contra ei scriu mai mult.
Dar e greu de oprit.. Ca ei nu se opresc chiar daca noi ne oprim.

Acum nu am timp sa rezum si aici teologia casatoriei (dar poate o sa o fac in alt moment pentru ca eu consider ca e fff important sa amintim lucrurile astea si sa nu lasam discursul sa se infunde cu teorii angeliste), dar voi da numai un citat din canonul sf. Andrei Criteanul, un mare ascet si calugar de altfel, din oda a 9-a: 'patul cununiei curat si fatra de prihana este, caci Hristos a venit la nunta din Cana si a schimbat apa in vin' (sa ma ierte puristii, citez din memorie si tradus)
Nunta din Cana deci: unde a schimmbat Hristos apa in vin. Tot asa si unirea a doi oameni, in mod natural incarcata de pasiuni si pericole, se poate transfigura in iubire dumnezeiasca. Si in iubirea asta e inclusa si iubirea trupeasca.
Si nu este adevarat ca relatiile trupesti sunt permise doar spre procreere. Este o teorie de origine catolica asta; in occident se vehiculau astfel de lucruri, de se spunea sotiilor sa incerce sa nu aiba placere si sa se roage in timpul actului. Ca tot zic ei ca sunt eu ecumenista si nu gandesc ortodox, dar la ei influenta catolica e foarta clara aici. Este adevarat ca se spune sa nu impiedici facerea copiilor, dar nu ca asta e sensul casatoriei.
Daca un cuplu este steril (de ex. femeia a avut o tumoare si i s-a scos uterul), ar insemna sa nu poata sa se casatoreasca si sa aiba relatii trupesti?
In fine, iar ma intind; si sa imi iertati inversunarea. Sa ma ierte si Dumnezeu daca gresesc si sunt prea apriga.
Hristos a inviat!
Reply With Quote