View Single Post
  #16  
Vechi 06.12.2010, 15:04:43
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Te-ai SPOVEDIT in postul acesta? Postesti? Dupa cele pe care le relatezi, cred ca nu ai facut-o(bine ar fii sa ma insel).DACA nu te dezleaga PREOTUL DE PACATE nu prea vad cum ai putea scapa de starea asta! In cazul in care te-ai spovedit,trebuie neaparat sa iti faci CANONUL inainte sa te asezi in pat.
Reply With Quote