View Single Post
  #20  
Vechi 22.01.2011, 14:16:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Legat de acel anunt:

Depinde unde si cu ce scop a fost dat.
Exista preoti care trebuie sa mai lucreze ceva ca sa se poata intretine.

Inainte vreme preotii erau platiti de la stat si ce mai primeau din parohie (eu nu stiu, dar daca voi spuneti ca si acei bani intra la preot, ma rog), deci nu aveau probleme financiare. Erau asigurati.

In ziua de azi, cand se face atata scandal ca preotii sunt bogati (eu personal n-am intalnit preot bogat, dar cine stie...or fi), cand sunt platiti tot mai rau de la stat si parohiile sunt si ele tot mai sarace, preotii trebuie sa mai lucreze ceva ca sa-si intretina familia.

In diaspora este si mai rau. Se spune ca acolo preotii nu sunt platiti, altii nu apartin de Patriarhie, ma rog, diverse situatii. Si atunci sunt nevoiti sa munceasca si altceva.

2. Preotia, ca orice alta profesie sau meserie, trebuie sa fie in mod normal mai intai o vocatie (sa fii chemat pentru ea, sa ai talent, calitati ca s-o poti practica, sa-ti placa mai ales) si mai apoi si profesie, pentru ca primesti bani pentru ea, traiesti din ea si iti intretii familia cu acesti bani. Nu o faci asa, pe langa, ca hobby.
Poate ca ar fi si asta o solutie la urma urmei. Sa ai o profesie si fii si preot din pasiune si fara a fi platit pentru asta. Dar nu cred ca se poate cuprinde ca timp.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote