View Single Post
  #5  
Vechi 21.02.2012, 15:00:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Loc a sfințeniei? Este un loc public de discuție...nu confunda lucrurile. "...au hotărît după scurt timp să plece" - de aici reiese și sfințenia acestui loc.
Și clădirea bisericii este un loc public în care intră atei, eterodocși și ortodocși, dar se vrea sfințit în primul rînd prin creștinii ortodocși care o vizitează. Acest spațiu virtual se intitulează creștin și ortodox și este populat majoritar de noi, cei din Biserică. Oricine vine din afara Bisericii și citește aici, vede dacă postările aparțin unui ortodox sau nu. Implicit, în subconștient va face o corelație între statusul pe care-l vede scris sub pseudonimul cuiva și ceea ce postează respectivul. De aceea orice scriem noi trebuie măsurat de două ori înainte de a da clic pe răspunde...

Interacțiunile dintre noi ar trebui să fie cu mare luare aminte deoarece reflectă oarecum starea bisericii ortodoxe, statusul ei de fapt, care devine transparent pentru cine deschide saitul ăsta. Cînd am ales cuvintele "locaș al sfințeniei" nu m-am referit la oricine își face cont sau intră aici, ci la membrii bisericii ortodoxe care sînt activi pe forum. Da, este o dezamăgire a unui neoprotestant sau a unui catolic sau a unui ortodox cu numele care ne vizitează și găsește păcate grave și vicii aruncate pe ecran în loc de dialoguri sau chiar polemici creștine, calme, cumpătate, interesante. Acela va pleca, iar noi ne adunăm osîndă în loc să aducem roade.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
A nu te crede lucru mare și a cugeta că alții sunt mai de seamă decât tine, e o mare înțelepciune și o mare desăvârșire.
Deasupra oricărei virtuți știi care este? Ei bine, este dreapta socoteală sau discernămîntul. Este darul deosebirii corecte a binelui de rău. Cînd vezi că fratele tău recidivează constant, trebuie să-l avertizezi, să-l mustri cu blîndețe, că altfel se întîmplă ceea ce Dumnezeu îi spune lui Iezechiel:

Iezechiel 33

8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.

Iar smerenia nu știu exact ce este, dar sigur nu înseamnă autodefăimare. Mai degrabă cînd rabzi cu răbdare defăimările altora.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote