View Single Post
  #7  
Vechi 22.02.2012, 00:00:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oricine vine din afara Bisericii și citește aici, vede dacă postările aparțin unui ortodox sau nu. Implicit, în subconștient va face o corelație între statusul pe care-l vede scris sub pseudonimul cuiva și ceea ce postează respectivul. De aceea orice scriem noi trebuie măsurat de două ori înainte de a da clic pe răspunde...
Adevarat, dar este o parere subiectiva si nu poate fi generalizata ca si cum aceste personaje reprezinta sablonul fidel al ortodoxului. Cine trage o astfel de concluzie, nu reprezinta o "voce".

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, este o dezamăgire a unui neoprotestant sau a unui catolic sau a unui ortodox cu numele care ne vizitează și găsește păcate grave și vicii aruncate pe ecran în loc de dialoguri sau chiar polemici creștine, calme, cumpătate, interesante. Acela va pleca, iar noi ne adunăm osîndă în loc să aducem roade.
E greu de spus. Depinde de ceea ce cauta fiecare. Dumnezeu oranduieste intotdeauna ceea ce-i trebuie celui care-L cauta.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deasupra oricărei virtuți știi care este? Ei bine, este dreapta socoteală sau discernămîntul. Este darul deosebirii corecte a binelui de rău. Cînd vezi că fratele tău recidivează constant, trebuie să-l avertizezi, să-l mustri cu blîndețe,
Nu. Ba cred ca asta este ultimul lucru ca si gest ortodox. Priveste in urma; nu cred ca dintre cei mandri au inteles vreodata ceva, indiferent de modul cum au fost abordati. Finalul a fost acelasi, mereu previzibil.
Spui ca, datorita acestor dispunte, au plecat useri de valoare care poate aveau ceva de spus; eu gandesc altfel, iar de curand cineva mi-a confirmat parerea: cei care s-au retras, multumesc lui Dumnezeu ca abia dupa ce au plecat au inteles cat de adanciti erau in pacatul mandriei si al slavei desarte. Aici, in iuresul subiectelor, nici nu ne dam seama ca uitam ce e mai important si ne tinem mintea ocupata cu ceea ce ne dauneaza noua si catorva din jur, iar asta va cantari greu la judecata de pe urma. Pentru ca ceea ce facem noi sa ne spalam aceste pacate e prea putin in ciuda a ceea ce credem noi ca facem. Din pacate cei din jur vad mai lesne, dar daca isi spun parerea, cad in mare dizgratie.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iar smerenia nu știu exact ce este, dar sigur nu înseamnă autodefăimare. Mai degrabă cînd rabzi cu răbdare defăimările altora.
Smerenia? Iertare tuturor de pe acest forum, dar eu n-am vazut-o decat la vreo doi-trei pe acest forum, iar unul e plecat de multisor. Cine vrea sa se smereasca, trebuie neaparat sa se rupa de buna-voie de orice forma de socializare, unde provocarile curg ca pe banda. Smerenia este o calitate pe care o dorim intotdeauna la ceilalti, pentru ca si noi la randul nostru sa ne-o putem insusi mai cu convingere.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 22.02.2012 at 00:03:58.
Reply With Quote