View Single Post
  #8  
Vechi 22.02.2012, 00:37:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca esti foarte idealist.
Nu cred ca acesta este locul in care se convertesc necredinciosi
(de smintit, da este posibil)

Oricum, aici se pierd doar lucrurile pe care NU le-am avut niciodata!
("pierzi" credinta pe care nu o ai, rabdarea care iti lipseste.. Si smerenia... daca nu ai avut-o)

Cat despre deznadejde.. Blestemat este omul care se increde in om..
Deznadejdea este o boala a sufletului, iar cine cauta vindecare in alt loc decat la Dumnezeu, greseste din start.
(Asa vad eu lucrurile, poate ma insel).

Cine chiar vrea sa cunoasca invatatura si trairea ortodoxa, stie ca nu o poate face intr-un mediu virtual. Pentru asta chiar trebuie sa te desprinzi de vorbarie.
Aici gasim informatii, punem intrebari, vorbim, cautam credinciosi (ca s-au rarit cei din lume).
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ne aflăm într-un spațiu public și deseori avem discuții în contradictoriu fie cu ortodocșii, fie cu eterodocșii. Aici vreau să spun ceva important despre primul caz.

Văzînd de-a lungul timpului că în mod inevitabil apar conflicte între noi, creștinii (ca să generalizez), n-am putut să nu observ pericolul care apare în urma unui lung șir de discuții în contradictoriu, și anume descurajarea. Oamenii mai sufletiști, care au venit aici cu mari speranțe în găsirea unui loc aparte, unde se află ortodocși practicanți și oarecum cunoscători în ale teologiei, au constatat cu dezamăgire că nu au ajuns tocmai într-un locaș al sfințeniei și au hotărît după scurt timp să plece. Și cîți oameni de calitate și-au făcut cont aici și după puțină vreme s-au retras! Cît de mult ne-am fi folosit de cunoștințele și de experiența lor! Dar nu despre ei am vrut să vorbesc de fapt...

... ci despre cei care suferă la modul cronic de boala mîndriei sau a unei forme derivate din mîndrie. Este foarte periculos să te contrazici cu ei fiindcă nu știu să dialogheze creștinește în contradictoriu. Sînt extraordinar de viciați - vorbim de patimă, nu de simplul păcat al mîndriei în care mai toți cădem uneori - și se află exact înaintea penultimului pas din cele 12 trepte ale păcatului, anume deznădejdea. E foarte grav dacă din vina mea arunc pe fratele în deznădejde! Evident că el este cel corupt, dar dacă renunțarea lui la practica și la credința creștină se întîmplă și din vina mea, e vai și amar de mine! Eu, în loc să-l menajez și să mă gîndesc cum să fac tot posibilul să-l luminez cu ajutorul Lui Dumnezeu, să-l ajut să-și revină, eu o țin pe-a mea aducîndu-i chiar acuze de slab creștin, de slabă calitate șamd. Dacă el va pica, mîinile mele vor fi pătate cu sîngele lui.

Țin minte cum Sfîntul Paisie de la Sihla ne sfătuia că dacă ne aflăm într-o lungă discuție cu fratele nostru și vedem că acesta peristă în greșeală, indiferent dacă noi avem dreptate, să-i spunem: "frate, tu știi cum zici" și să încheiem dialogul cu el.

Last edited by anna21; 22.02.2012 at 00:40:11.
Reply With Quote