View Single Post
  #10  
Vechi 22.02.2012, 15:58:37
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar ideal asa ar fi sa ne iubim intre noi (indiferent de credinta sau poate cu atit mai mult) sa ne respectam ca niste sfinti chiar daca avem la un moment dat viziuni diferite, experiente si perceptii diferite.
-unii dintre noi pot fi mai atenti si sa incerce a corecta conduita prooprie

dar altii nu se pot corecta intr-un mod perceptibil noua - cel putin deocamdata, fiindca este vb de caracter ,reflexe de conduita, conceptii , perceptii interioare etc , caracterul se schimba greu si in timp.
doar o mare binecuvintare il poate schimba peste noapte.

probabil ca noi judecind astfel nici nu am aflat ca ei deja s-au si corectat .
poate ca deja intre timp au si fost binecuvintati .

pina la urma a nu judeca pe altul este si o cultura .

"Uraste pacatul iubeste pe pacatos." o astfel de lozinca nu isi are rostul acolo unde nu exista acuze si judecati .

am vazut spatii de comunicare pe internet care de comun acord in dorinta de a crea un spatiu civilizat nu permit judecata -atacul la persoana - se poate combate ideea strict la subiect dar fara sa te iei de viata lui, ca esti asa sau asa, ai facut si ai dres.

evident ca au venit si persoane care cred ca a nu acuza pe altul este un fel de lozinca care da bine si in momentul in care li s-a atras atentia au reactionat -"cum sa nu vb liber ? sa ma prefac ca voi care faceti pe sfintii ? fatarnicilor! "
si apoi imediat a fost exclus din grup .

pina la urma omul sfinteste locul .
Reply With Quote