View Single Post
  #13  
Vechi 12.12.2016, 14:25:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Orice abordare a unui lucru deja existent trebuie sa fie mai bună decât precedentul,altfel nu mai există evoluție.Dacă eu nu mai curăț aspectul natural al supranaturalului,voi avea o conexiune uzată si greoaie intre cele doua dimensiuni,si mai mereu voi apela la cineva care sa fie intermediar intre mine si celalalt plan fiindcă eu nu voi mai putea clar ce e dincolo tocmai din pricina multitudini de aspecte naturale sau artificiale care infasoara si impodobesc ceea ce eu caut.Nu e de ajuns certitudinea teoretică a veridicitatii cu tot planul ei istoric si doctrinar,asta e doar un adevar cultic,in spatele caruia stau confortabil multi si ii biciuiesc pe cei care ies din aceata cetate a unei realități spirituale bine definite.Multitudinea abordărilor si tendințelor creștine este un factor care arată Duhul viu al căutărilor umane,Hristos nu a pus monopol pe instituții,dogme sau cladiri,El nu sta doar in spatele sinoadelor ecumenice si a tratatelor teologice,el nu e prezent doar in mucenicii din caledar.So out of the confort zone :)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote