Subiect: Despre pecete
View Single Post
  #575  
Vechi 24.02.2016, 00:29:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca stia a fost predeterminat sa faca asta, "bad design" cum s-ar zice :)

Si uite asa ne intoarcem la problema liberului arbitru vs prestiinta..
S-ar putea sa nu fi fost totul cum ne imaginam noi in mod clasic. Un exemplu.Dumnezeu ii spune sarpelui: ,, pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa mananci in toate zilele vietii tale" (Geneza 3.14) Si acest sentinta este un blestem conform aceluiasi verset. Un amic imi spunea odata: ,, Eu chiar nu inteleg care a fost pedeapsa. Sarpele se tarasete de felul lui. E ca si cum i-ai spune unui om: esti pedepsit sa mergi toata viata in picioare! S-ar uita nauc la tine si ti-ar spune: Pai eu deja asta fac....Prin urmare, spunea amicul meu, pedeapsa-blestem pt sarpe, de a se tara, are sens doar in ideea ca nu asta era starea lui initiala. Daca asta era deja starea lui initiala atunci care mai e pedeapsa? Ori asta nu era starea lui initiala, ori era dar se putea modifica si Dumnezeu i-a taiat posibilitatea in acest sens".

Sugestii de raspuns va rog , ca sa nu-i spun ca de fapt era un dragon zburator initial :)

Evreii credeau in existenta unor ,,serpi zburatori" (Isaia 30.6 si 14.29). Si nu doar ei. In analele regelui asirian Esar Hadon (Assarhaddon) se mentioneaza ca o campanie a fost pusa in pericol tot de un ,,sarpe zburator". Nu stiu sa va spun la ce fel de sarpe se gandeau si unii si altii dar in zilele noastre exista un fel de ,,serpi zburatori" care inca ii lasa in ceata pe oamenii de stiinta http://www.descopera.ro/dnews/119960...tuitoare-video

Ps: sarpele nostru mai si vorbea :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.02.2016 at 01:16:57.