View Single Post
  #18  
Vechi 09.11.2009, 19:40:49
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

In parohia mea nimeni nu se impartaseste saptamanal si nici nu am dat dezlegare la impartasanie saptamanala. Habar n-am ce argumente poate sa aduca cineva in favoarea acestei practici (evlavia in nici un caz) care sper sa nu se inradacineze in ortodoxia romaneasca.
Vezi sophia aici este un paradox care ne conduce spre smerenie: cel care vine spre Sfanta Impartasanie trebuie sa fie constient ca nu este vrednic de asa mare dar. Cine se apropie cu indrazneala zicand ca este vrednic,acela sigur are si mandrie si, dimpotriva ar trebui sa nu se impartasesca. Cum poate cineva sa se apropie de Sfantul Trup si Sange crezand ca este vrednic si mai apoi sa zica "Cred , Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu ,Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi DINTRE CARE CEL DINTAI SUNT EU" ? Cine este asa vrednic sa traiasca in lumea aceasta plina de ispite si de pacate si sa se impartaseasca saptamanal?
Repet, impartasania saptamanala este obisnuita in manastirile cu viata de obste mai aspra si numai dupa spovedanie.(si nici acolo nu se da dezlegare la toti monahii/monahiile)
Reply With Quote