View Single Post
  #23  
Vechi 06.08.2015, 03:29:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
Nu pot sa inteleg doua lucruri :
1 . De ce nu se boteaza copilul cand creste si poate decide pentru el,
.
Fiindca exista un risc ca sa moara nebotezat. Nu ne place sa ne gandim ca un copil, si mai ales copilul nostru, ar putea muri. Totusi, de cate ori ne plimbam printr-un cimitir, suntem surprinsi de multimea copiilor inmormantati acolo.

Citat:
deoarece in biblie nu scrie ca trebuie botezat cand este mic. ( am citit biblia si nu am gasit acel verset )
Mai intai, Biblia este numai unul din izvoarele credintei noastre. Principiul noncontradictiei spune ca nu exista ceva contrazis de Biblie, si nu ca nu exista ceva ce nu apare in Biblie. Spre exemplu, in Biblie nu se vorbeste de canguri, si totusi vedem ca exista.

Pe urma, exista 5 locuri in Biblie in care ni se spune "s-a botezat cutare si toata casa lui". De aici, intelegem ca si copiii. Daca veti boteza copilul, sotia dv va putea spune, la coafor, ca "toti ai mei/toata casa mea e botezata". Dimpotriva, daca nu veti boteza copilul, atunci sotia nu va putea spune "toata casa mea e botezata".

Citat:
2. De ce se percep taxe pentru asa ceva ?
Fiindca functionarea parohiei costa bani. Multi bani. O factura de gaz in luna de iarna poate depasi si 5 000 de lei. De unde credeti ca ar trebui sa vina acesti bani ? Cine ar trebui sa plateasca, daca nu cei care cer botezuri, casatorii, sfintiri de case, etc ?

Citat:
( nu am probleme cu banii doar ca ma deranjeaza ideea de a plati pentru a ti se ierta "pacatul primordial" )
Dv nu platiti pentru iertarea pacatului primordial. Platiti pentru un serviciu. Cand mergeti cu copilul la doctor sa il vaccineze, nu platiti iertarea de tetanos a copilului, ci platiti un act medical. Daca nu ati plati, atunci cabinetul acela nu ar putea functiona. Acuma, in cazul cabinetelor, exista un sistem de asigurare ce va permite (teoretic) sa mergeti cu copilul la doctor fara sa bagati mana in buzunar. Dar, de platit, tot platiti sub alta forma.

Citat:
Ok, inteleg ca trebuie sa platesti lumanari si ce mai trebuie pe acolo dar nu este justificata suma de 700+ lei.
Suma e neobisnuita. Poate ca sotia nu vrea sa boteze copilul la parohia de care apartine, ci la o biserica mai de fite ? Asta se cheama o cheltuiala voluptara. E normal. Una e sa mergem la frizeria de la radacina blocului, alta e sa ne facem parul la Radisson Blue. Difera pretul.

Citat:
Nu sunt ateu sunt agnostic.
Daca sunteti agnostic, chiar ca nu va inteleg pozitia. Ca agnostic, daca Dumnezeu exista ? Problema se cheama "pariul lui Pascal".
Dar agnosticii nu au raspunsuri. Ei cred ca nu pot avea raspunsuri. Dv sunteti plin de raspunsuri. Nu, nu imi pareti a fi agnostic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.08.2015 at 03:39:40.
Reply With Quote