View Single Post
  #17  
Vechi 10.01.2016, 10:05:17
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ursu am trei obiectii referitoar la ce ai spus tu, cu privire la controlul exercitat de farisei.In primul rand marea preotime a Templului nu era formata din farisei si nu farisei controlau operatiunile monetare din Templu. In al doilea rand preturile practicate, istoric vorbind, nu erau exagerate, cel putin nu s-au gasit dovezi in acest sens in raport de alte date ale acelui context. In al treilea rand nu imi dau seama cum puteau aplica legea mozaica fara acele sacrificii si fara acele vanzari. La Templu, de Pasti, nu veneau doar evreii din Ierusalim, ci foarte multi din Diaspora. Sacrificiile se derulau efectiv pe banda rulanta pt a putea fi implinite pt toti. Era inevitabil sa nu aplice un fel de sistem monetar pt ca toti sa-si poata procura animalul de jertfa care, nota bene, nu putea sa fie oricum. Pana la urma impotriva la ce anume a protestat Domnul? Impotriva practicii sacrificiilor? Era prevazuta de legea mozaica. Impotriva folosirii banilor? Imposibil, nu aveau cum sa doneze populatiei atatea animale de sacrificiu. Impotriva unor preturi exagerate? Nu s-au gasit dovezi economice pt asta.
Intr-adevar, sunt intrebari tulburatoare. Mai ales partea subliniata. Totusi, ma gandesc ca raspunsul se gaseste in "Nu am venit sa stric Legea, ci sa o implinesc". Poate ca vremea sacrificiala trecuse, si nimeni in afara de Domnul nu stia asta. De aceea, inclusiv sa zic asa, partea tehnic-financiar-administrativa a actului sacrificial mozaic era obsolete, din punctul de vedere a Domnului si a ce avea sa devina mai tarziu Biserica.
Reply With Quote