View Single Post
  #3  
Vechi 29.01.2018, 19:00:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai dacă tot m-as duce pana acolo...as vizita Č™i bisericile zic eu Č™i nu m-ar deranja sa "prind "Č™i vreo slujba mai ales dacă ar fi o zi de sărbătoare ( blocuri comuniste Č™i ruine de fabrici Č™i cap-uri sunt Č™i pe la noi). Desigur ar mai fi Č™i alte chestii interesante de văzut, aurora boreala, oceanul, păsări, reni, foci, ursi polari, etc...
Dar acolo trăiesc Č™i muncesc oameni cu familiile lor, copii de Č™coală, e drept ca nu pentru toată viaČ›a dar pentru câČ›iva ani ( odată ajuns nici nu cred ca mai poČ›i pleca dacă te apuca iarna pe acolo). Mai ales pentru copii cred ca ar "prinde" imediat ideea de a merge duminica la biserica mai ales ca prea multe opČ›iuni nu sunt ( au sala de sport Č™i "cămin cultural" dar una în plus nu ar strica). Dar probabil compania care exploatează acolo nu considera oportun sa "investească " în acest sens ( sa aducă Č™i sa întreČ›ină un preot cu familia lui) Č™i poate nici cereri nu sunt din partea angajaČ›ilor. ..

A, Č™i m-am documentat. Cea mai nordica mănăstire este tot în Rusia, lângă Murmansk, deci tot dincolo de cercul polar de nord. Presupun ca acolo se Č›in slujbe Č™i pe întuneric ( Č™i acolo e noapte pentru circa 40 zile).
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pechenga_Monastery

Last edited by fallen; 29.01.2018 at 19:47:11.
Reply With Quote