Subiect: Predica de azi
View Single Post
  #18  
Vechi 14.11.2011, 20:10:47
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Care sint variabilele evanghelice ale celui cu un talant? Eu intelg ca el a ingropat talantul in pamint si gata, si-a terminat treba. Nu vad nimic variabil.
Motivul pentru care cel cu un talant, ingroapa talantul este frica de Dumnezeu.De ce s-a temut de Dumnezeu in ce sens?Cei care au credinta si nu au fapte de obicei se bizuie atat de mult pe credinta incat cred ca prin ea se vor mantui, ba se si considera deja mantuiti.Eu zic sa ne punem sa lamurim termenii.. Hai sa ii luam pe rand...

ce inseamna talantii?

de ce unuia i se da mai multi talanti si altuia mai putin?

cum se face ca cei cu talanti mai multi au adus exact aceasi cantitate cu care au avut-o, adica si-au dublat cantitatea de talanti primita?

ce parere avea despre Dumnezeu cel cu un talant?il considera pe Dumnezeu nedrept?daca il considera pe Dumnezeu nedrept atunci de ce nu a aruncat talantul?Ce inseamna ca acela a ingropat talantul?De ce l-a ingropat si nu l-a lepadat (aruncat) ? de ce el insusi in constienta sa vine sa ii ofere lui Dumnezeu inapoi talantul primit fara nici un prejudiciu... Ce a luat aia a dat...

Cine sunt zarafii?

De ce trebuia sa dea talantul zarafilor?Ce insemna asta?

Ce insemna dobanda de la zarafi?

de ce talantul ultimului nu i se da celui de-al doilea ci i se da celui care avea cei mai multi talanti?ce inseamna asta?

pilda se incheie cu celui ce nu are i se va lua si ce are si celui ce are i se va da... nu e nici un echilibru aici ci o disproportionalitate.
Reply With Quote