View Single Post
  #23  
Vechi 06.10.2013, 01:56:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Și sfîntul (necanonizat) Arsenie Boca e controversat, la fel ca sfîntul (necanonizat) Ghelasie Gheorghe. Orice sfînt canonizat e controversat, pentru că nu aparține lumii acesteia.

Nu am nimic. Toate sunt de la Dumnezeu ca să le dau mai departe. Sunt mai rău decît o beșică de puroi.

Să-ți fie rușine, Alin. Pentru că tot nu te rogi înainte să scrii un post. În acest topic nu mai am nimic de spus. Iertare.

Bucurii.
Nu voi avansa pe drumul mâlos pe care îl propui, domnule Daniel... Am făcut o promisiune admin-ului și, ca bărbat ce sunt și ca om creștin, o respect.

Observ doar că în text amesteci sfințenia și controversele legate de unii părinți, cu obiecția mea legată de distincția între duhovnicie și competențe științifice. Probabil în mintea ta nu sunt clare aceste lucruri. Eu spun una, tu răstălmăcești și insulți. Deh, caracterul fiecăruia se exprimă viu, în relațiile interumane.
Te înțeleg, sunt obișnuit cu nivelul de cunoaștere și dialog al celor neinstruiți, precum și cu efluviunile sentimentale ale sectarilor. Dacă Biserica Ortodoxă îi tolerează, apăi voi tolera și eu, că doar sunt mădular al Bisericii iar nu alăturea, precum sectarul.
Mult mă mâhnești că nu distingi, cât de cât, căprăriile și practici un reducționism păgubos.
Dar ce pot face, așa ai ales, chiar dacă mie îmi pare rău de poziția ta.
Reply With Quote