View Single Post
  #38  
Vechi 25.03.2021, 06:08:00
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locaţie: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Iorest:
Citat:
Un preot care are...
Acelasi preot mananca ca tine, ragaie ca tine, trage parturi ca tine, face caca ca tine. Acelasi preot e om ca tine, are aceleasi oase ca tine, aceeasi piele ca tine, aceeasi inima ii bate, aceleasi mentalitati ca tine, pune si el botul la minciunile PSD si la conspiratia lui Soros ca tine etc. Acum daca vrei sa il consideri ca guru spiritual, ca obiect de veneratie, cum fac indienii, asta e treaba ta.

Citat:
Un mirean dacă nu a studiat temeinic e praf Č™i la dogmatică Č™i în toate domeniile Č™i poate vorbi după capul lui [...] în care lucrează la o operă 2-3 oameni
Corect. Trebuie sa invatam. Daca doriti, putem face un grup organizat, cu teme impuse, data si ora anume, si sa discutam pe Zoom.
Citat:
poate adăuga la Învătătură
...si problema este?
Citat:
cum să nu fie comori unii duhovnici
Or fi.

Citat:
Tu Č™tii câte mănăstiri a ctitorit
Nu.
Citat:
orice Č™i la duhovnici se încearcă atragerea unora din Estul Europei spre America ca să se facă Č™i acolo o spiritualitate înaltă, comunitătii Č™i parohii puternice cum ti-ai dori Č™i tu.
Tu nu stii cum functioneaza sistemul american-capitalist. Daca face bani, functioneaza si ne intereseaza. Daca nu face bani, nu. Nu se incearca nicio atragere a lor din Estul Europei din simplul motiv ca nu fac bani pe seama lor. Iti pot explica ceea ce ai interpretat tu gresit: romanii de acolo din State incearca sa aduca niste duhovnici, la discursuri, intalniri etc, dar nu toata lumea. Nu americanii. E ca aventura lui Salam: a fost chemat, a venit in turneu in SUA, vreo 2 saptamani, apoi cand sa iasa afara l-au oprit ca avea peste $100,000 in buzunar, gen. Dar, repet, sunt romanii, este la cererea romanilor. Eu vorbeam despre altceva: despre o carte (sau ceva) de prezentare, de actualizare etc, pentru toata lumea. Stai linistit, ca bisericile ce le vezi se golesc in 2-3 ani de oameni. Doar niste batrani si ceva tineret pe la picnicul anual mai merg si cam atat. Generatia intaia nici nu stiu de asa ceva si nu or sa mearga. De fapt, manelistii si duhovnicii sunt chemati doar de primii migranti; copiii lor nu or sa ii cheme.
Citat:
Iar oamenii din Grecia, România, etc nu-Č™i cedează duhovnicii
Dar nu se duc ei, prima data, nu e vorba de a ceda, ca nu sunt bunuri de export. Duhovnicii de aici castiga destul, pentru ca romanasii vin cu portofelele incarcate din Spania si Italia.

Citat:
nu poate fi Č™i duh excesiv materialist Č™i spiritualitate mare în acelaČ™i timp, sunt lucruri antagonice.
Discutabil.

Citat:
eu m-am referit la Irlanda că a fost o tară considerată ultraconservatoare catolică
Eu m-am referit la Irlanda ca ori cu referendum si legi ori fara, e acelasi rezultat cand ai de-a face cu animale.
Citat:
l-am cam citit pe Danion
Ma refeream ca scriiturile lui Danion sunt de foarte, foarte proasta calitate si totusi a obtinut binecuvantarile. Daca nu ma insel, Evanghelia lui Iuda incepe cu "trebuie sa fii idiot sa crezi in Evanghelia lui Iuda" - o formulare ce atrage dupa ea automat aruncarea cartii la gunoi de catre orice om decent. Ma refeream ca nu binecuvantarea aia face cartea sa fie de calitate sau "sa aiba duh", sa ma exprim cum te exprimi tu. Ma refeream ca popii nostri sunt vanduti banului si ca nu este nimic ce nu poti sa cumperi de la ei, inclusiv binecuvantari pe carti. Ma refeream ca binecuvantarea aia e literalmente e cea mai mica piedica in excursia propusa de mine.
Citat:
dacă un copil nu Č™tie să folosească calculatorul ia puncte minus, ce treabă are asta cu inteligenta
Pentru ca calculatoarele sunt atat de ubicue incat inseamna ca locuiesti intr-o grota daca nu stii cum sa folosesti unul.
Citat:
Din cauza asta și africanii ies cotași pe la IQ 90
Africanii ies cotati pe la 70 sau chiar mai putin, echivalentul unui om alb retardat. Nu au concepte de timp, spatiu, de lucruri abstracte ca "promisiune", moralitate, onoare, cuvinte ce definesc detalii sau lucruri de precizie. Cu acelasi cuvant, in swahili, denumesc triunghi, patrat, pentagon, hexagon. In SUA ies undeva pe la 80 - ceea ce este adevarat, nutritia buna iti creste IQ-ul cu circa 10 puncte, iar cei din nord, care au sange de om alb in ei, undeva mai mult, pe la vreo 85-90. Dar raman totusi in spatele albilor cu mult, practic, au inteligenta unui copil de 14-15 ani. SUA are teste specifice pentru ei si a coborat baremul de "retardare" tocmai pentru ei.
Citat:
care nu aveau bani de carte,
Si nu aveau bani de carte pentru ca? Tocmai...
Citat:
Tara s-a clădit pe bratele lor.
Care tara si ce constructii? Te referi la cartierele Residence?
Citat:
statistici de astea cu România IQ-95 nu reflectă nimic, că nu e un test standardizat,obligatoriu, accesibil Č™i inteligibil care se face în toate mediile
IQ - 90, nu 95. Reflecta foarte multe. Testul este standardizat, accesibil si inteligibil. Si se face in domeniul de logica-matematica, care este corelat cu succesul financiar / bunastarea unui individ sau a unei tari.

Citat:
Normal că un tânăr care are Alpii prin preajmă o să Č™tie mai bine geografie de la testele PISAM
Testele PISA nu sunt specifice. Nu se intreaba de Alpi sau Carpati, se intreaba eventual ce este altitudinea sau cum ai masura un munte, nu unde sunt plasati muntii specifici.


@Demetrius:
Citat:
Normal e asa cum vrea Dumnezeu, nu cum fac cei mai multi;
Suprinzator asa cum fac cei mai multi cam asa ar vrea si Dumnezeu. E ca o regula naturala, de fapt, chiar este.
Citat:
pentru ca nu aduce un plus duhovnicesc fiindca in subconstientul tau opereaza cu prioritate acest dezinteres care cenzureaza tot dialogul tau.
Este pierdere de vreme sa facem micro-dezbatere si sa iti raspund la toate atacurile in mod separat. De exemplu, acum vorbim aiurea de ce inseamna normalitate si care e punctul tau si al meu de vedere in ce priveste insasi discutia asta. Or, tema discutiei este alta, si o pot repeta/rezuma aici: pe fondul noului val de oameni ce vor sa se aproprie de religie haidem sa ne aducem si noi aportul. Nu sunt dezinteresat, vreau doar sa fiu pragmatic. Tot ce am scris aici este inutil si efort pierdut, pentru ca este pe langa subiect.


Ok, are cineva chef sa se imbarce? Facem un grup pe discord, citim obligatoriu, discutam pe seama lor. Bineinteles ca eu o moderez, altfel o luati de-a berbeleacul, asa cum o luam acum.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 25.03.2021 at 06:24:22.
Reply With Quote