View Single Post
  #259  
Vechi 25.10.2013, 23:23:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pentru cei interesati si cunoscatori de engleza (nu pentru a lansa o noua polemica), exista un autor ortodox (american), John Granger, care a scris cateva carti despre Harry Potter vazut, printre altele, si dintr-o perspectiva crestina (perspectiva lui este si cea a unui cunoscator de literatura si de simboluri vechi, in general).
De ex:
GRANGER, John, Looking for God in Harry Potter, 2004.
GRANGER, John, Unlocking Harry Potter. Five keys for the Serious reader. Zossima Press, 2007.
GRANGER, John, The Deathly Hallows Lectures: The Hogwarts Professor Explains the Final Harry Potter Adventure. Zossima Press, 2008.
(mai are si altele)

Exista si alti ortodocsi din alte tari care s-au exprimat pozitiv fata de carte, de ex. in Rusia Andrei Kuraev si in Ucraina Roman Silantyev.

As vrea sa ma adaug ca lucrurile de care este acuzata Rowling (ca ar fi zis ca este membra a nu stiu carei secte oculte, ca unii copii au idei satanice dupa ce o citesc etc) provin, am descoperit, de pe un site DE BASCALIE (sa mi se scuze expresia, oficial se numeste satiric) american numit The Onon, in care se publica stiri false (satirice), si unde autorii si-au batut joc de unele reactii extremiste crestine impotriva lui Harry Potter si au inventat acele interviuri... Printre altii, vad ca si ortodocsii au inghitit acele texte ca fiind adevarate.
http://www.theonion.com/ Uitati-va de ex. la stirea de azi si vedeti daca o puteti lua in serios.
Deci, nici vorba sa fi declarat asa ceva Rowling. Uitati-va la originalul aiureilor pe care cica le-ar zice copiii, postate de antiecumenism:
http://www.theonion.com/articles/har...among-ch,2413/

Toate interviurile cu ea se pot gasi pe situl http://www.accio-quote.org/ , unde spune de ex. ca este crestina, ca a pus special in carte idei crestine desi nu a avut intentie apologetica, ca nu crede in vrajitorie in viata reala, etc.
Asta, repet, pentru cine este interesat, nu ca sa relansez o discutie.
V-as ruga pe toti cei carora vi se pare ca nu merita sa te ocupi cu un astfel de subiect sa ignorati acest mesaj ;-)
Deși cred în continuare că nu merită să te ocupi de acest subiect în termenii unei apologii a lui Harry Potter criptocreștin, n-am să ignor acestă nouă încercare de convertire forțată a celebrului personaj al literaturii de consum contemporane la o spiritualitate cu care n-are nimic de-a face.

Regret totuși că am clămpănit în taste de pomană vreo câteva postări pe topicul de față, întrucât văd că ne aflăm iarăși în locul de unde am plecat în acestă dezbatere.

Biserica este (sau ar trebui să fie) un loc al libertății responsabile, nu un ghetou sectar unde niște păstori superiluminați mână cu bâta ideologiei religioase o turmă amorfă de oi lobotomizate. Dacă unii creștini ortodocși preferă obediența până la depersonalizare față de persoane asupra cărora sunt proiectate competențe dobândite în urma unei conexiuni privilegiate cu divinul, e treaba lor, însă problemele apar în momentul când acești creștini își promovează propria alegere particulară drept singura valabilă, etichetându-i pe ceilalți niște rătăciți, eretici sau mai știu eu cu ce epitete depreciative. De partea cealată avem alți creștini ortodocși cărora nu le cade bine adjectivul "responsabilă" la substantivul "libertate" și confundă credința cu un spațiu unde poți bate câmpii în toate direcțiile posibile. Ăștia se asemeană foarte tare cu adepții ideologiei new-age, în sensul că văd în toate lucrurile și fenomenele urme criptate ale creștinismului de esență tare și au prostul obiceiul de a băga teologia în cele mai nefericite combinații. Există și a treia categorie de creștini ortodocși care, refuzând aceste extreme și încercând să arbitreze, în numele echilibrului și a bunei cuviințe, între cele două tendințe excesive, o încasează și unii și de la ceilalți.

Nu știu cine e Roman Silantyev, dar în privința diaconului Andrei Kuraev, fără să-i contest erudiția și unele luări de poziție juste în anumite chestiuni delicate, și-a făcut un hobby din a căuta aur duhovnicesc în tot felul de mocirle cosmetizate produse de showbiz-ul occidental. El spune că a găsit ce căuta, dar n-a convins aproape pe nimeni că ceea ce a găsit e aur. Cam în mod asemănător procedează și John Granger, cu diferența că americanul are o obsesie pentru Harry Potter. Dacă tezele lui Granger erau atât de convingătoare, mă întreb de ce scrierile sale n-au fost preluate de oikumena ortodoxă și au rămas niște speculații de nișă nefrecventate aproape de nimeni? Pe lângă toate acestea, expresia "autor ortodox" nu reprezintă o garanție până la confruntarea cu probele. Să nu uităm că și Eutihie, Arie, Nestorie și alți ereziarhi au fost inițial tot "autori ortodocși", ba unii dintre ei chiar mari asceți și învățați.

În fine, observațiile de mai sus pot fi ignorate, dar o rog pe Fani să-i de-a o replică consistentă profesorului Iulian Damian, de la Facultatea de teologie din Iași, catedra de Istoria și Filozofia Religiilor, care a scris un articol foarte echilibrat pe tema "fenomenului Harry Potter".

http://www.saladelectura.cnet.ro/200...agheta-magica/
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.10.2013 at 23:32:23.
Reply With Quote