View Single Post
  #30  
Vechi 19.11.2016, 19:22:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De acord cu tine.
Din cazul de mai sus insa, eu am inteles ca si cununia religioasa au facut-o pe ascuns cumva si au trebuit sa mai faca mai tarziu inca o slujba pentru restul lumii.

Eu sunt pentru a face lucrurile la vremea lor.
De aia am dat si solutiile de mai sus.
Si petrecerea facuta separat, peste ani, este rupta de context. Nu mai are farmecul, sensul initial.

Si mai am aici o nelamurire - te mai imbraci peste ani iar in rochia de mireasa? Nu cred.
Ori petrecerea aceea este (si) a mirilor totusi. Sunt anumite traditii.

Asta cu asteptatul pana dupa nunta. Da, este greu (pentru unii). Depinde de situatie.
Am invatat de-a lungul timpului din diverse cazuri din media, ca sunt posibile atatea lucruri, pe care nu le-as fi crezut.
Mi se par ciudate si de neimaginat. Si totusi exista.
Acum fiecare este liber sa decida pentru viata lui. Unii pot asa, altii nu.
Sunt de ex, oameni care isi traiesc casnicia in tari diferite, se vad doar cine stie cand, altii care nu impart casa, sau patul sau mai stiu eu.
Habar n-avem noi...ce fac unii.

Pai da,ca toate se fac de ochii lumii ,asta-i baiul!
Tinerii au facut o nunta pt ei si Dumnezeu ca sa poata incepe traiul impreuna( poate nu mai puteau sa astepte fizic inca 2 ani) ,apoi i-au dat lumii ce asteapta, petrecere, bautura,fast ,galagie ,barfe ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote