Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #9  
Vechi 15.06.2018, 20:11:08
alex719 alex719 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Oameni, daca un om ridica o intrebare , chiar si cu tenta stiintifica, nu cred ca se cade sa fiti orientati in felul asta, argumente 0 si in rest multa teologie criptica.Un raspuns valid mi s-a parut cel care contine un citat referitor la posibilitatea de pierdere a smereniei, a fost singurul care mi-a dat de gandit si ii multumesc persoanei pe calea asta, in rest celelalte nu m-au convins sa nu continui sa abordez tematica. Din ce am apucat sa citesc de cateva luni (nu e foarte mult dar Ii multumesc Lui Dumnezeu ca a inceput sa ma orienteze pe graiurile Sfintilor Parinti si sa-mi intoarca privirea de la religii orientale), nu asta e modul de exprimare al Sfintilor Parinti.
Am ridicat o intrebare care isi are sensul acolo unde stiinta imbina religia, da, un subiect sensibil daca privim pur ortodox, dar parerea mea e ca ar trebui dezbatut mai intai. Nu ar trebui sa uitam ca insasi Einstein si alti oameni colosali de stiinta nu s-au putut declara atei, mai mult, inclusiv pe acest forum am vazut ca exista o rubrica destinata preotilor care au adus contributii imense in lumea stiintei. Eu cred ca Dumnezeu a creat atat de perfect lumea incat ramurile stiintei nu vin decat sa confirme acest lucru, exceptie facand fizicienii/biologii/savantii care intr-adevar se lasa carmuiti de mandrie si pierd contactul Divin(vezi Stephen Hawking care afirma pana de curand ca omul e o masina biologica fara constiinta, minte, suflet sau spirit ), si de situatia asta vreau sa ma feresc, asta e si motivul pentru care am pus intrebarea.Sunt genul de persoana care are nevoie de multe argumente pentru a crede, logice, coerente, dar asta sunt, stiu ca schimbarea nu are loc in 3 zile cum nici Roma nu s-a cladit in 3 zile. Daca vreti dati-mi in cap, dar va garantez ca e in zadar modul asta de abordare ca sa pot sa Il cunosc cu adevarat din nou pe Dumnezeu.
Legat de pineala, @Seraphim, ca Duhul Sfant sa fie in contact cu spiritul, lucrul asta trebuie sa poata fi realizat. Nu stiu daca religia ortodoxa sustine sau nu ideea existentei unui corp astral, spre rusinea mea, dar cred in existenta lui. Daca societati oculte, culturale, teologice si de alte naturi si-au dorit pierderea contactului divin de catre noi si ne-au calcifiat acest organ, care atentie, in mod normal se calcifiaza spre batranete, cand omul se apropie de moarte, nicidecum cand abia isi incepe viata spirituala, duhovniceasca si cand are serios de lucru ca sa-L gaseasca/regaseasca pe Dumnezeu (glanda pineala e calcifiata undeva pe la 10-12 ani in vremurile astea, da, crunt din pacate si totusi lumea sare cu replici acide pe aici), asta nu inseamna ca trebuie sa zicem "pas" si sa asteptam sa se coboare Duhul Sfant . Unde sa se coboare, prieteni ? Oare degeaba a fost numita "sediul sufletului" la Descartes ? Oare degeaba Mantuitorul ne vorbeste despre "ochi" ca fiind luminatorul trupului? Considerati-ma unul care pana de curand s-a razvratit impotriva Lui Dumnezeu vrand sa gaseasca solutii mai simple in religii orientale, pentru ca asta sunt, dar cu privire la subiectul asta inca nu sunt lamurit si as vrea sa incercam sa analizam mai bine problema.
__________________
Nihil sine Deo.
Reply With Quote