Subiect: 2 Petru 1,2,3
View Single Post
  #7  
Vechi 17.04.2019, 22:29:04
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tonul meu a fost recomandare insistenta de a urma calea ortodoxa, care este deosebit de importanta, pentru ca textul in alte traduceri are cu totul si cu totul alt duh, nu te-am acuzat si nu te-am osandit sau invinovatit de vreun pacat capital, as vrea sa fii atent la tonul folosit demine si sa raspunzi pe tonul corespunzator.

Da, daca esti ortodox, este important sa citezi de unde trebuie.
Păi am greșit și apoi am dat erata care sper că prin Domnul Iisus Hristos a curățit dihania plină de cine-știe ce duh necurat, putând fii citibilă.

Insistența domniei tale însă mă face să te suspectez de silnicie. De asta am și răspuns, pe un ton foarte prietenos că ești liber dacă dorești să dai dumneata același text dintr-o sursă ortodoxă pură punând în evidență dumneata diferențele care ar schimba înțelesul și duhul dovedindu-mi greșala de moarte. Nu eram ironic nici nu eram sarcastic ci eu cred că mi-am asumat și mi-am reparat greșala chiar mai înainte ca dumneata să mă tragi de mânecă.

Poate nu pricepem niciunul că suntem amândoi de bună credință și discutăm cu prea multă suspiciune neîntemeiată.

Deci credeam că am corectat greșala înainte ca să te autosesizezi dumneta. Dacă tot insiști să mă obligi la mai mult decât am făcut atunci cred că ar fi bine să dai dovadă dumneata de capacitate de efort și să faci dumneata ceea ce-mi ceri mie atât de insistent. Fără supărare dar eu cred că textul respectiv corectat e citibil și cuvintele din text sunt clare. Dar ce știu eu. Poate ai dreptate și textul trebuie înlocuit complet.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 22:31:13.
Reply With Quote