View Single Post
  #26  
Vechi 14.12.2009, 10:29:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Dumnezeu, din prea marea lui dragoste fata de om, nu il lasa pe acesta sa ii vada pe diavoli."

Daca suntem treji cu mintea si ne gandim putin, vom vedea cum noi insine ne dorim sa nu avem de'a face cu asa ceva.
Daca un fil de groaza, plamadit de un regizor, ne poate inspaimanta grozav, daramite un diavol real pana in cel mai mic detaliu. Cand un film facut in studio ne sperie, stiind totusi ca este fals, daramite un diavol venit dintr'un iad real.

Imi vine in minte. Cat de urat si indrozitor trebuie sa fie diavolul, aflat fiind la o extrema a raului fara margine, la o departare de neinchipui fata de lumina, fata de bine, fata de caldura, fata de dragoste. O ura fara margini, o rautate de neinchipuit, o intunecime infioratoare.

Sincer, doar din inselare diavoleasca si'ar putea dori omul sa il vada pe diavol.
Ca mai apoi sa ramana cu traume psihice si sufletesti, daca nu il va pazi Domnul.

Si eu am trecut printr'un asemenea gand, insa mi'a trecut foarte repede.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote