View Single Post
  #27  
Vechi 14.12.2009, 10:56:34
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Frate, eu intr-o vreme (din ispita) m-a apucat o dragoste mare de a citi Psaltirea Maicii Domnului noaptea la ora 12:00 fara binecuvantare, si am citit vreo doua saptamani, iar intr-o noapte citind am simtit incet incet in spatele meu ca se ridica ceva si parca vedeam, dar fara sa ma intorc o umbra care se urca pe spatele meu pana pe cap si am simtit o groaza imensa, neinchipuita, am inceput sa plang si imi venea sa fug oriunde numai sa scap si stiam in acelasi timp ca nu am unde fugi de ea. Eram perfect constienta ca e o frica irationala ca de fapt nu vedeam fizic nimic, am chemat pe cei din casa plangand in hohote si stiam ca nu au cu ce sa ma ajute.
M-am rugat, s-au rugat si ceilalti si a trecut acea groaza, dar nu ti-o dori asa din curiozitate ca din curiozitate a muscat Eva din mar nu numai din mandrie si a pierdut Raiul, nu risca sa il pierzi si tu. Binele nostru e trecator si mai bine te-ai intreba de ce nu te ispiteste Dumnezeu de iti merge atat de bine precum spui.
Oricum nu scapi fara sa il vezi pe cel rau in momentul mortii cand va veni si ingerul pazitor sa te apere de el.
Lasa pana atunci si incearca sa te mantuiesti ca gandul pe care il ai de la cel rau este.
Vrei sa vezi un diavol? Mai bine roaga-te ca atunci cand il vei vedea sa nu te lase Dumnezeu.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote